Eschalon Book - 1

Eschalon Book - 1

Oyun Türü: FRP/RPG
Oyunun Adresi: Eschalon Book - I
Oyunun Lisansları: EULA,
Oyunun bulunduğu depolar: Depolarda Mevcut Değil,

Basilisk Games, oyunun kutusunda “eski usul bir FRP (fantezi rol yapma) oyunu” derken, aslında tek cümleyle tanımlama konusunda bize pek söyleyecek bir söz bırakmamış.

Günümüz FRP-RPG oyunları, MMORPG dedikleri, ağ üzerinden sanal bir fantezi dünyasında oynanan çok-oyunculu oyunlar. Eschalon Book 1 için, biraz geri gideceğiz. Temple of Apshai oyununu, bilmem bileniniz var mı? Bilgisayarda yapılmış ilk -tüm özellikleri ile- RPG oyunudur. 1979 yılının oyunlarından biridir. Epyx tarafından geliştirilen oyunda, kadim bir tapınak yıkıntılarını araştıran bir maceracıyı oynatıyorduk. Odadan odaya girerek, canavarları öldürdükten sonra, deneyim puanı ve bazı hazinelerle ödüllendiriliyorduk.
Eschalon Book 1, aynen bu oyun gibi bölgeden bölgeye geçilerek oynanan bir oyun. Bana ilk anda Fallout oyununu anımsattı. Ancak Fallout gibi tur tabanlı bir FRP olmasına rağmen, onun gibi bir hareket puanı sistemine sahip değil. Neyse, tarih dersini bırakıp oyunumuza geçelim...
Korkunç bir baş ağrısı ile yıkık dökük bir barakanın içinde, pis bir yatakta gözlerinizi açıyorsunuz. Nerede olduğunuzu, kim olduğunuzu, ailenizi, dostlarınızı, geçmişinizi... Adınız dışında, hiçbir şeyi hatırlamıyorsunuz.  Oraya nasıl geldiniz, niçin geldiniz; en ufak bir fikriniz bile yok. Etrafınıza bakınıyorsunuz. Neler olmuş burada? Neresi burası böyle? Uyandığınız baraka, harabeye dönmüş, hayalet bir kasabanın evlerinden birisi. Etraf; insan iskeletleri, parçalanmış kalkanlar ve kırılmış kılıçlarla dolu. Bir savaş burayı cehenneme çevirmiş. Ama neden? Taraflar kimler? Ne zaman olmuş bu savaş burada?

Elinizdeki tek şey, uyandığınızda yanınızda bulduğunuz, kimden olduğunu bile bilmediğiniz bir not. Not, kuzeyde bir kasabaya giderek, bir adamı bulmanızı istiyor. Neden olduğunu bilmeseniz bile, size bir seçim şansı verilmiş. Ya notta yazılı yere gidip bu adamı bulacak ve tehlikelerle dolu bir arayış içine girerek, kim olduğunuzu ve burada neler döndüğünü öğrenecek; ya da size verilen, her şeyden habersiz, sessiz ve sakin yaşamınıza başlayacaksınız. Normalde kolay bir seçim aslında. Ancak ne yazık ki, sizin adınıza seçim çoktan yapılmış...

Kurulum

Oyun, ticari lisansa sahip. 2005 yılında kurulmuş ve Linux için oyunlar yapan Basilisk Games'den $20 dolar karşılığında satın alabiliyorsunuz. Satın aldıktan sonra, e-posta adresinize gönderilen linkten oyunu indirebiliyorsunuz. İnen .tar.gz dosyasını ev klasörünüz altına açmanız yeterli. Oyun, herhangi bir kurulum aşaması içermiyor. Açılan “eschalon_book_1” klasörü altındaki “Eschalon Book I” dosyasına tıklayarak oyunu başlatıyorsunuz. Oyunun sistem ihtiyaçları:
1.6 Ghz veya üzeri işlemci
256 MB Ram
150 MB disk alanı
OpenGL destekli 3B ekran kartı
ALSA veya OSS uyumlu ses kartı
Oyunu Pardus 2009 altında oynamak için, herhangi bir ek bağıl pakete ihtiyaç yok. Donanımınız oyunun ihtiyaçlarına yetiyorsa, doğrudan indirip çalıştırabiliyorsunuz. Kaldırmak içinse tek yapmanız gereken, açtığınız “echalon_book_1” ve ev dizininizde oluşan kayıt klasörü “eschalon_b1_saved_games” klasörlerini silmek.

Oynanış

Oyunu başlattığımız zaman, ilk olarak bir ayar penceresi ile karşılaşıyoruz. Buradan oyunun açılış ayarlarını yapıyoruz. Grafikte, Linux kullanıcıları olarak, OpenGL'den başka seçeneğimiz yok. Renk derinliği için 16 ve 32 bit seçeneklerimiz var. Ekran olarak ise, tam ekran 800*600 çözünürlük veya pencere seçeneklerimiz var. 800*600 çözünürlükten başka bir seçeneğimiz yok. Bunları ayarladıktan sonra “Start” diyerek oyunu başlatıyoruz.
Basit bir girişten sonra, ana menü karşımıza geliyor. Buradaki gotik tarzı tema müziği, gerçekten çok güzel. Bana Gregorian'ı anımsattı. Oyunun müzikleri çok güzel. Bu müzikler, oyunun “music” alt klasörü içinde *.ogg dosyaları olarak bulunuyor. Bunları, ortam oynatıcınızı kullanarak da dinleyebilirsiniz. Zira ben öyle yapıyorum. Smile
Menü de oldukça basit. Yeni oyun başlatma, kayıtlı oyunu yükleme, oyunu yapanlar ve çıkış komutundan başka bir şey yok. Yani bodoslamadan oyuna başlıyorsunuz.

 

 

Yeni oyun başlattığınızda önünüze karakter oluşturma ekranı geliyor. Karakter oluşturma kısmımız da, günümüz FRP oyunlarına kıyasla, oldukça basit ve kolay.

Karakter ekranında adımızı klavyeden giriyoruz. Unvanımız (Title) ise, seçtiğimiz savaşçı tipi ve inancımıza göre otomatik geliyor. Cinsiyeti (Gender) ise değiştiremiyoruz. Bu ayara girmeye çalıştığımız zaman, oyunun erkek bir karakter çevresinde döndüğü ve kadın karakter seçilemeyeceği yazıyor. Oyunu bitirmiş olmama rağmen, kahramanın kadın ya da erkek olmasının neyi fark ettireceğini anlayamadım. Kadın karakter için, sanırım 2010 Mayıs sonunda çıkacak olan Eschalon Book 2'yi beklememiz gerekecek.

Oyunda karakterimize verilmiş sekiz nitelik (Attribute) var. Açılışta bu sekiz niteliğe istediğiniz gibi dağıtabileceğiniz 15 nitelik puanı ile başlıyoruz. Her kademe atlamada ise 3 nitelik puanı kazanıyoruz. Mevcut nitelik puanları ise 7 ve 14 arasında rastgele diziliyorlar. Zarlara tıklayarak bu puanları rastgele değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca seçtiğiniz soya göre de bazı niteliklere fazladan puan ekleniyor. Savaşçı tipinizin özellikleri yüksek gelene kadar zarları yuvarlayın. Sonrasında nitelik puanlarınızı dağıtın. Bu niteliklerimiz sırasıyla şöyle:

- Güç (Strength): Ağırlık taşıyabilme kapasitesi, silahsız veya yakın dövüş silahları ile yapacağınız hasarı ve zehir direncinizi etkiler. Savaşçı ve izci iseniz mümkün olduğunca yüksek tutmanızda fayda var.

- Beceriklilik (Dexterity): Vuruş ve savunma gücünüzü arttırır. Vuruşlarınızın isabet oranı artarken, hızınıza bağlı olarak, düşmanın vurma olasılığı azalır. Savaşçı, izci ve hırsız mümkün mertebe yüksek tutmalı.

- Dayanıklılık (Endurance): Yaşam puanınızı, zehir, darbe ve hastalıklara karşı direnç ve yaşam puanı yenileme hızınızı etkiler. Savaşçı ve izcinin olmazsa olmazı.

- Hız (Speed): Karakterinizin hızını ve savunma (becerikliliğe bağlı olarak) yeteneğini etkiler. Düşmanın hızlı bir karakteri yakalaması; yakaladığı zaman da ona vurması zordur. Hırsız ve izci mümkün mertebe yüksek tutarlarsa iyi ederler.

- Zeka (Intelligence): Tanımsız nesneleri tanımlamanızı sağlar. Element büyülerini öğrenebilmeniz için gereklidir. Yine element büyülerinin etkisini arttırırken, sizin de element büyülerine karşı direncinizi yükseltir. Büyücülerin olmazsa olmazı. 

- Akıl (Wisdom): Hastalık ve lanetlere karşı direncinizi arttırır. İlahi büyüler için gereklidir. Şifacılar mümkün mertebe yüksek tutmalı.

- Sezi (Perception): Büyü gücünüzün miktarını ve büyü gücü yenileme hızınızı etkiler. Büyücülerin ve şifacıların yüksek tutmaları faydalarına olur.

- Konsantrasyon (Concentration): Vuruş ve büyülerinizin düşman tarafından bloke edilmesi şansını azaltırken, diğer niteliklerin özelliklerinin artmasını sağlar. Tüm sınıflar için gerekli bir genel nitelik.

Yetenek tablomuza bakacak olursak, burada da 24 tane yetenek göreceğiz. Seçtiğimiz soy ve savaşçı sınıfına göre, bazı yetenekler bize eklenirken, diğerlerini ise kendimiz seçiyoruz. İlk seferde bize 20 yetenek puanı veriliyor. Yeni bir yeteneği eklemek, 3 yetenek puanına malolurken, mevcut yeteneği bir seviye yükseltmek 1 yetenek puanı istiyor. Her kademe atlamada da 3 yetenek puanı geliyor. Kullanabileceğimiz yetenekler ise şöyle:

- Simya (Alchemy): Bulduğunuz bitki ve nesnelerden iksirler yapmanızı veya silah ve zırhlara çeşitli büyüler eklemenizi sağlar. Seviye ne kadar yüksekse, iksirleriniz ve eklemeleriniz o kadar güçlü olur. Oyun içinde Bordertown'daki simyacıdan ya da bulacağınız “Art of Brewing” adlı kitaptan bu yeteneği kazanabilirsiniz.

- İlahi Gizli Güç (Arcane Divine): İlahi büyüleri yapabilmenizi sağlar. Akıl niteliğinin, bu büyü parşömenlerini okuyabilmeniz için, yüksek olması gerektiğini unutmayın. Büyüyü yapabilmeniz içinse bu yeteneğinizin güçlü olması gerekiyor. Bu yeteneği, oyun içerisinde Blackwater tapınağından ya da kitaplardan edinebilirsiniz. İlahi büyüler; iyileşme, hastalık ve lanetlerden korunma ve savaş yeteneklerini yükseltme gibi büyülerdir. Şifacılar bu yetenek ile oyuna başlarlar.

- Element Gizli Güç (Arcane Elemental): Element büyülerini (su, hava ve ateş) yapabilmenizi sağlar. Element büyülerinin parşömenlerini okuyabilmeniz için zeka niteliğinizin yeterince yüksek olması gerekir. Bu yetenek ne kadar yüksek olursa, yapabileceğinizi element büyüleri de o kadar güçlü olur. Bu yeteneği oyun içerisinde Blackwater'daki eski bir büyücüden ya da kitaplardan öğrenebilirsiniz. Saldırı ve kalkan tipinde büyülerdir. Büyücüler bu yetenek ile oyuna başlarlar.

- Hafif Zırh (Armor Light): Hafif zırhları kullanabilmenizi sağlar. Bu yetenek olmadan da zırhı üzerinize giyebilirsiniz; ancak bir faydası olmaz. Oyun içerisinde, kitaplardan bu yeteneği kazanabilirsiniz. Kademesi arttıkça, hafif zırh sınıfına giren daha güçlü zırhları kullanmanıza olanak verir. Hırsız ve izciler için uygun bir yetenek.

- Ağır Zırh (Armor Heavy): Hafif zırh yeteneğinin, ağır zırhlar için olanı. Tabi ağır zırhları taşıyabilmek için güç niteliğinizin de yüksek olması gerekiyor. Savaşçı için uygun.

- Kalkan (Armor Shield): Bu yetenek, kalkan kullanmanıza olanak sağlar. Kademesi yükseldikçe, daha ağır kalkanları, daha ustalıkla kullanabilirsiniz. Ancak, yakın dövüşte büyük avantaj sağlayan kalkanın, birçok götürüsü de oluyor. Güç niteliğinizin de yüksek olması gerekiyor. Kalkan kullanırken, meşale taşıyamıyorsunuz; büyü yapamıyorsunuz ve yay, büyük kılıç gibi iki elle kullanılan silahları kullanamıyorsunuz. Sadece savaşçı iseniz ve gerçekten kalkan taşımak istiyorsanız kullanın.

- Haritacılık (Cartography): Karakterimize gittiği yerlerin haritasını yapmasına olanak verir. Harita, ekranın sağında görüntülenir. Yetenek ne kadar yüksek kademede ise, haritalarınız o kadar detaylı olur. Oyun içinde Aridell hanındaki eski denizciden öğrenebilirsiniz. Ancak elbette kayıp sekstantını adama geri getirmeniz gerekiyor. 2 veya 3. kademeden sonra, yetenek puanlarınızı bu yeteneğe harcamak -bence- gereksiz. Ancak yine de, ister savaşçı ister büyücü olun, oyuna bu yetenek ile başlamayı tercih etmek isteyebilirsiniz.

- Sıyrılma (Dodge): Düşmanın saldırısını, onun dengesini bozacak ve dikkatini dağıtacak şekilde savuşturma yeteneği. Her kademe bu şansı %1 arttırır. Darbesi savuşturulan düşman sersemler ve saldırılara %10 daha açık duruma gelir. Savaşçı iseniz birkaç kademe alabilirsiniz. Ama diğer yetenekler kadar faydalı bir yetenek değil kanımca.

- Gölgelerde Saklanabilme (Hide in Shadows): Karanlıklarda saklanıp, düşmanların (dostların) yanından fark edilmeden geçebilmenizi sağlayan yetenek. Hırsızlar için şart. Durum penceresinde “Hidden” belirmişse saklanmışsınız demektir. Yalnız dikkat; hala duyulabilirsiniz.

- Bilgi (Lore): Ne olduğu bilinmeyen nesneleri tanımlamanızı sağlar. Tanımlayamadığınız nesneleri kullanmanız, o nesnenin özelliklerinden faydalanamamanız demektir. Ancak zeka seviyeniz yüksekse veya bilgi yüzüğü takıyor ya da bilgi büyüsü yapabiliyorsanız, gereksiz bir yetenek.

- Meditasyon (Meditation): Karakterimizin element büyülerine direncini yükseltirken, büyü puanı yenileme hızını arttırır. Sezgi niteliğinin ayrılmaz parçası olan bu yetenek, şifacı ve büyücülerde mümkün mertebe yüksek olmalı.

- Esnaflık (Mercantile): Ticaret erbabı yeteneği, ne kadar yüksek olursa, o kadar ucuza alıp, pahalıya satarsınız. Bence, oyundaki en gereksiz yetenek. Yetenek puanlarınızı diğer yeteneklere harcamanızı tavsiye ederim.

- Sessiz Hareket (Move Silently): Gölgelerde saklanabilme yeteneğinin kardeşi olan bu yetenek, ne kadar yüksekse, düşmanların sizi duymaları zorlaşır. Kademe yükseldikçe gürültülü zeminlerde de sessiz hareket edebilirsiniz. Durum penceresinde “Silent” yazısı belirmişse, duyulmanız zor demektir. Hırsızlar için zorunlu bir yetenek olduğunu bilmem söylememe gerek var mı? Neyse, söylemiş bulunduk artık. Smile

- Maymuncuk (Pick Lock): Kilitli kapı ve sandıkları açmak için maymuncuk kullanmanıza izin verir. Hırsız yeteneği olan maymuncuk, savaşçı için kapıya ya da sandığa girişerek parçalama, büyücü içinse kilit eritme (Lock Melt) büyüsü ile gereksiz kalıyor. Ancak, kapı ya da sandığa girişirken silahınızın kırılma riski var. Ayrıca hırsızlar, açtıkları kilitler için deneyim puanı kazanıyorlar. Hırsız sınıfı karakter seçerseniz, bu yetenekle oyuna başlarsınız.

- Hile (Skullduggery): Tespit etmiş olduğunuz bubi tuzaklarını etkisiz hale getirmenizi sağlayan yetenek. Ne kadar yüksek olursa, o kadar karmaşık tuzakları, o kadar hızlı bir şekilde etkisiz hale getirebilirsiniz. Bu yetenek sizi, oyunda pekçok baş ağrısından kurtaracaktır. Ancak destekleyici yeteneği olan Gizli Nokta Tespiti yeteneği olmazsa, pek bir işe yaramaz. Öyle ya; göremediğiniz bir tuzağı nasıl etkisiz hale getireceksiniz.

- Gizli Nokta Tespiti (Spot Hidden): Oyundaki, gizli bölmeleri ve tuzak tetikleyici noktaları farkedebilmenizi sağlayan yetenek. Ne kadar yüksekse, o kadar  iyi gizlenmiş tuzak ve gizli bölmeleri görebilirsiniz. Sezi niteliğinin bir dereceye kadar yardımı olacak, ancak yine de bu yeteneğe, birkaç puan ayrın derim.

- Sağ Kalma (Survival): Hastalık ve toksinlere direncinizi yükseltirken, azalan yaşam puanınızı yenileme hızını da arttırır. Büyücü ve şifacılar dışındaki sınıflar için gerekli bir yetenek.

- Silahsız Dövüş (Unarmed Combat): Çıplak elle yaptığınız saldırıların vuruş şansını ve hasar derecesini yükseltir. Bu yetenek de benim oyunda hiç kullanmadığım bir yetenek.

- Sopa Kullanma (Weapon Bludgeonning): Sopa tarzı silahları kullanma yeteneği. Oyun içinde, Blackwater kentinde ve kitaplardan öğrenebilirsiniz.

- Yay Kullanımı (Weapon Bows): Ok kullanmanıza izin veren yetenek. İzciler bu yetenek ile oyun başlarlar. Oyun içerisinde Bordertown okçuluk okulunda ya da kitaplardan öğrenebilirsiniz.

- Yarıcı Silah Kullanımı (Weapon Cleaving): Balta, satır, pala gibi yarıcı silahları kullanmanıza olanak veren yetenek. Oyun içerisinde Blackwater'da ya da kitaplardan öğrenebilirsiniz.

- Hançer Kullanma (Weapon Short Bladed): Bıçak tarzı silahları kullanmanızı sağlayan yetenek. Bıçaklar, oyundaki en etkisiz silahlardır. Bir bıçak dövüşçüsü olmak istemiyorsanız kullanmayın.

- Kılıç Kullanma (Weapon Sword): Tek ya da çift el kılıçları kullanmanızı sağlayan yetenek. Oyun içinde Blackwater'da ya da “Legendary Swordman” adlı kitaptan öğrenebilirsiniz.

- Fırlatma Silahları (Weapon Thrown): Fırlatma bıçağı, dart, mızrak ve balta fırlatma ve çakram gibi fırlatmalı silahları kullanmanızı sağlayan yetenek. Oyun içerisinde,Bordertown okçuluk okulunda öğrenebilirsiniz.

Silah yeteneklerini, savaşçı iseniz, kullanmak istediğiniz silaha göre geliştirebilirsiniz. Oyunda bıçak kategorisi dışındaki silahlar, gerçekten güçlü silahlar. Ancak savaşçıların elbette güç ve dayanıklılık niteliklerinin de yüksek seviyelerde olmaları gerekiyor. Hırsız ya da izci sınıfından bir karakter ile oynuyorsanız, düşmanı yanınıza gelmeden öldürmeli ya da en azından iyice zayıflatmalısınız. O yüzden bu karakterlerin, yay veya fırlatma silahları üzerinde ustalaşmaları şart. Büyücü ve şifacılar içinse silah yeteneklerini geliştirmek anlamsız.
Yine karakterinizi bir konu yetenek üzerinde yoğunlaştırın. O yeteneği destekleyecek niteliklere ağırlık verin derim. Genel bir karakter oluşturmaya çalışmayın. Yoksa çok zorlanırsınız.

Karakterimizin soyunu da (Origin) seçebiliyoruz. 5 adet soy seçeneğimiz var. Bunlar sizin niteliklerinize fazladan puan katıyorlar. Büyücü, hırsız veya savaşçı hangi sınıftan olmaya karar verdiyseniz, ona uygun nitelikleri güçlü olan soyu seçmeniz size avantaj sağlayacaktır. Bu soylar:

- Nor'Lander: Kuzey kavimlerinden olan Nor'Lander soyunu seçerseniz, +2 Dayanıklılık ve +1 Konsantrasyon alırsınız. Savaşçı için uygun bir soy.

- Barrean: İzole edilmiş uzak batıda ve çöl ikliminde bulunan Barrean soyunu seçerseniz, +2 Hız, +1 Güç alırsınız. İzci için uygun bir soy.

- Rifter: Ruhsal güçlere inanan güney kabilelerinden oluşann Rifter, size +2 Sezi, +1 Akıl verecektir. Şifacılar için uygun.

- Terish: Thermore ormanları halklarından oluşan Terish, size +2 Konsantrasyon, +1 Beceriklilik verecektir. İzci ve hırsız için uygun bir soy.

- Kessian: Kuzeydoğu Cesani Okyanusu kıyılarında yer tutmuş olan Kessian, size +2 Akıl ve +1 Zeka verecektir. Büyücü sınıfı bu soyu seçebilirler.

İnanç (Axiom) kısmında ise karakterimizin kişilik yapısını seçiyoruz. Yine 5 tane inanç sınıfımız var. İnançlar, ayrıca karakter sınıfınızla beraber, unvanınızı da belirliyor. Bu inançlar:

- Atheist: Dini inanca sahip olmayan Atheist, inanmadığı için lanet saldırılarından etkilenmiyor. Ancak kutsanma büyüleri de bir işe yaramıyor. Rahipler tarafından da iyileştirilemiyorlar.
- Druidic: Doğa ve canlılara inanan bu inanca sahip karakter, açık alanlarda, diğerlerine göre, çok daha hızlı bir şekilde yaşam ve büyü puanlarını yeniler. Ancak iş zindanlara gelince, olay tersine döner.
- Virtous: Sağlam ve sorgusuz inanca sahip olan Virtous, Atheist'in tersidir. İlahi Gizli Güç yeteneği olmasa bile ilk kademe kutsanma büyüsü yapabilir. Ancak lanet saldırıları, bu inanca sahip karakterin kabusudur.
- Nefarious: İnancın karanlık tarafında olan Nefarious, saldırılarına +%5 kötülük hasarı da ekler. Ayrıca, normalde iki kat hasar veren kritik vuruş, Nefarious'ta üç kata çıkar. Ancak hastalık ya da lanete yakalanması durumunda rahiplerce iyileştirilmiyorlar.
- Agnostic: Güçlerin dengede olmasına inanan Agnostic, herhangi bir katkı sağlamadığı gibi, bir dezavantaj da getirmez.
Karakter oluşturma ekranımız bu kadar. Kafamızdaki karakteri şekillendirdikten sonra “Continue” diyerek oyuna geçiyoruz.

Giriş bölümünde de belirttiğimiz gibi, adımız dışında hiçbir şey hatırlamadan, yıkık dökük bir barakada uyanıyoruz. FRP oyunlarının hikayeleri için denenip, geçerliliği kanıtlanmış bir başlangıç. Smile
Grafikler, tipik FRP/RPG grafiği olan izometrik  grafik. Karakterler ve mekanlar oldukça güzel tasarlanmış. İzometrik grafik, aslında tam anlamıyla bir 3B grafik tipi olmasa da, oyundaki efektler için kartınızın 3B desteği olması gerekiyor.
Ekran yerleşimi de aynen grafik gibi klasik tarzda ve oldukça sade. Sağdaki karakter kontrol en üstünde yapacağımız eylemleri, taşıdığımız eşyaları, görevlerimizi görebileceğimiz alanımız var.

Sol üstte sahip olduğumuz meşaleleri görüyoruz. Altındaki rakam ise kaç tane olduğunu belirtiyor. Buraya tıklayarak ya da klavyede “T” tuşu ile meşalemizi yakıp söndürebiliriz. Meşaleleri, gece ve zindanlarda kullanabiliriz. Elbette meşaleler, belli bir süre sonra sönüyor. Bunları hanlardan ya da duvarlardan alabilirsiniz. Duvarlardaki meşaleliklere elinizdekileri de takabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir başka husus ise, karanlıkta dövüşürken, vuruş isabet şansının hem sizin, hem de dövüştüğünüz düşmanın aleyhine azalması olacaktır. Eğer düşmanınıza daha etkili vurmak istiyorsanız, zindanlarda ya da gece dövüşürken meşale kullanın. Ancak unutmayın ki, siz onu ne kadar rahat görüyorsanız, o da meşale altında sizi aynı rahatlıkla görecektir. Yine iki elle kullanılabilen bir silah ya da bir kalkan taşıyorsanız, meşale kullanamazsınız.

Meşalenin hemen yanındaki sandık ise, taşıdığınız eşyalara ulaşmanızı sağlar. Burada eşyaları sol tuş ile elinize alabilir; sağ tuş ile kullanabilirsiniz (silah ve zırhları kuşanmak, yiyecekleri yemek, iksirleri içmek, büyü parşömenlerini ve kitapları okumak, simya malzemelerini karıştırıp birleştirmek gibi). Eğer bir nesneyi sol tuşla elinize alıp, eşya penceresinin dışına tıklarsanız; o nesneyi atmış olursunuz.
Hemen yanındaki insan figürü ise, kuşanmış olduğumuz zırh ve silahları gösterir. Buradan elinizdekileri daha iyileri ile değiştirebilirsiniz (ya da isterseniz daha kötüleriyle Smile).
   

Yanındaki kağıt ikonu ise, karakterinizin seviyesini gösterir. Daha önce bahsettiğimiz yetenek ve niteliklerden hangilerine ne oranda sahipsiniz, saldırı ve zırh puanınız ne, neye direnciniz ne kadar, karakteriniz hangi seviyede? Tüm bunları buradan görebilirsiniz.
En sağdaki kitap ikonu ise, görev listenizi açar. Buradan neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Sol alttaki ters yıldız ikonu ise büyülerimizi yöneteceğimiz ikondur. Açılan büyü kontrol penceresinde, parşömenleri okuyarak öğrendiğimiz büyülerin bir listesi çıkar. Büyünün yanındaki “DI” o büyünün ilahi bir büyü, “EL” ise element büyüsü olduğunu gösterir. Tüm büyüler 1-6 seviyelerine sahiptir. Öğrenmiş olduğunuz büyüleri yapmak için, 0 ve 9 arasındaki sayı tuşlarına atamamız gerekiyor. Bunu şöyle yapıyoruz: İlk olarak kullanmak istediğimiz büyüyü seçiyoruz. Altından 1-6 arası büyünün kademesini seçiyoruz. Elbette büyüye göre, element ya da ilahi gizli güç yetenek seviyenizin, yapacağınız büyünün kademesini karşılaması gerekiyor. Sonrasında ise, 0-9 arası bir tuşa basılı tutarak, “OK” butonuna tıklıyoruz. Seçtiğimiz büyü seçtiğimiz kademede, basılı tuttuğumuz tuşa atanmış oluyor. Oyun içinde sayı tuşlarına basarak, kullanacağımız büyüleri değiştiriyoruz.

Büyü ikonunun yanındaki ikon ise, silah değiştirme ikonu. Eğer ikinci bir silah kuşanmışsak, o silahı elimize almamızı sağlar. Mesela ok kullanan izci, uzaktan okla öldüremediği düşman yanına geldiğinde, alternatif olarak bıçak çekebilir. Eğer alternatif bir silah kuşanmamışsanız, karakterimiz çıplak elle saldırıya geçecektir.

Alt ortada bulunan artı ikonu ise, kademe atlama ikonudur. Karakterimiz bir üst kademeye geçtiği zaman, yanıp sönmeye başlar. Tıkladığımız zaman, en baştaki karakter oluşturma ekranı açılır ve kazandığımız puanlarla yeteneklerimizi geliştiririz.
Kamp ateşi ikonu ise, dinlenmemizi sağlar. Dinlenmek, kaybettiğimiz yaşam ve büyü puanlarını yenilemeye yarar. Bu puanlar, kendilerini etkileyen nitelik ve yetenekler ne kadar üst seviyelerde iseler, o kadar hızlı yenilenirler. Ancak burada dikkat etmemiz gereken husus ise, rastgele karşılaşmalar. Yani dinlenceniz, bir grup haydut, birkaç goblin  ya da bazı yaratıklarca yarıda kesilebilir. Dinlenirken, birden kendinizi, bir düşman grubunun içinde bulabilirsiniz. Size tavsiyem, dinlenmeye geçmeden önce oyunu kaydedin ve dinlenme zamanlarınızı kısa tutun. Dinlenin, kalkın, kaydedip tekrar dinlenmeye devam edin. Gücünüz dolana kadar böyle devam edin. Eğer dinlenmeniz bölünürse ve bölenler de çok kolaylıkla bertaraf edeceğiniz tipler değilse, savaşmaya çalışmayın. Oyunu yükleyip, dinlenmeye kaldığınız yerden devam edin. Karşılaşmalar rastgele olduğundan tekrar aynı zamanda, aynı grupla karşılaşmazsınız. Yine:
 - Yakınlarda düşman varsa,
 - Çadır kurmaya yetecek yer yoksa,
 - Zemin kuru değilse,
 - Şehir veya bir köydeyseniz (hana gidip geceleyebilirsiniz),
dinlenemezsiniz. Yine, eğer bir yerlerden hastalık kaptıysanız, dinlenmek yaşam ve büyü puanınızı normalden çok daha yavaş dolduracaktır. İkinci bir husus ise, zehirlendiyseniz ve gücünüz az ise, dinlenmek sizi öldürür. Zehir bir süre sonra etkisini kaybedecektir. Ancak gidene kadar, gücünüzü iksirler vasıtasıyla yenilemeli, ya da zehir sizi öldürmeden panzehir bulmalısınız. Zehirlendikten sonra dinlenmek sakıncalıdır.
En sağ alttaki disket ikonu ise, oyunun menüsünü açmaya yarıyor.

Onun altında ise harita ve hızlı yolculuk kısmımız var. Burada haritacılık yeteneğimiz var ise, bu yeteneğin seviyesine bağlı olarak detay oranı artan ya da azalan, gittiğimiz yerlerin haritası oluşuyor. Bölgeler oldukça büyük ve gittiğiniz yerleri şaşırmak oldukça olası. O yüzden karakter sınıfınız ne olursa olsun, 1-2 seviye haritacılık yeteneği ile başlayın derim. Yine Aridell hanından alacağınız bir Thermore haritası da gideceğiniz istikametleri belirlemek için çok yardımı olacaktır.

Harita kısmına tıklarsanız ise, hızlı yolculuk menüsü açılır. Buradan, daha önce giderek açmış olduğunuz bazı kontrol noktalarına hızlı bir şekilde gidebilirsiniz. Thermore üzerinde hızlı seyahat edebileceğiniz sekiz nokta var. Bunlar:
 - Aridell: Kasabanın girişindeki işaret levhasına tıklayarak burayı açabilirsiniz.
 - Bordertown: Köyünün demircisinin hemen aşağısında bulunan işaret levhasına tıklamanız, Bordertown'u açacaktır.
 - Girmmhold East Entrance: Goblin istilası ile ilk karşılaşacağınız devasa Girmmhold kalesinin doğu girişinde bulunan dikili taşa tıklamanız, burayı da hızlı seyahat menüsüne ekleyecektir.
 - Grimmhold West Entrance: Kalenin, Tangletree ormanına açılan kapısının önündeki dikili taş, burayı da listenize ekleyecektir.
 - Blackwater: Kasabanın doğu kapısı önündeki dikili taş, burayı listeye ekler.
 - Vela: Sular altında kalmış ve goblin istilası ile harap olmuş şehrin tek girişi önündeki dikili taş, buranın kilidini açacaktır.
 - Loneloft Harabeleri: Thermore'un ilk yerleşim yerinin harabelerindeki koca kaya. Burayı gözden kaçırmak kolay. Kaya tam olarak, bölgeye kuzeybatıdan girdiğinizde karşınıza çıkan, yakınında ateş yanan, bir sandığın ve öldürmeniz gereken iki Taurax'ın bulunduğu yıkıntıların önünde.
 - Tangletree Ossuary: Tangletree'de bulunan kapalı mezarlığın giriş kapısında yanan iki büyük meşalenin arasındaki haç şeklindeki dikili taş.

Ancak;
- Crakamir bölgesi içinde,
- Bordertown'dan, Blackwater'a götürmek üzere ağır seramik potayı almışsanız,
- Bir zindan ya da dehliz bölgesindeyseniz,
- Yakınlarda düşman varsa,
- Eğer gücünüzden fazla ağırlık taşıyorsanız,
- Zehirlendiyseniz
hızlı seyahat yapamazsınız.

Haritanın altında, durum penceresi vardır. Burada karakterinizin o anki durumunu gösteren bilgiler yazar. Zehirlenme, hastalık, hangi büyünün etkisinde olduğunuz, sessiz veya saklanmış olduğunuz gibi durum bilgilerinin uyarıları burada yazar.
Altında ise güç barları var. Bunlar: HitPoints (Yaşam Puanı), ManaPoints (Büyü puanı), Encumbrence (Taşınan nesnelerin ağırlığı), Experience (Deneyim puanı) durumlarını gösteren barlardır.
En altta ise, hızlı erişim hücreleri mevcut. İksir gibi, erişimi önemli olan veya çok sık kullandığınız bir nesneyi bu hücrelere koyarak, hızlı şekilde kullanabilirsiniz.

Oyunun özelliklerine geçecek olursak, ilk anda öne çıkan oyunun çizgisel bir ilerleyişe sahip olmaması. Yani, gideceğiniz yerler size kalmış. Öğrendiğiniz görevleri belli bir sıra ile yapmak zorunda değilsiniz. Örneklemek gerekirse; en başlarda bir görev alıyorsunuz. Ama görevi yapmak için, normalde en son aşamalarda gideceğiniz bir yere gitmeniz gerekiyor. İsterseniz, diğer görevlere yönelerek, o görevi sona bırakıyor ve tamamlayınca tekrar ilk almış olduğunuz bölgeye dönüyorsunuz; ya da almış olduğunuz görevi o an yerine getirme yolunu seçebiliyorsunuz. FRP oyunlarında bu tip ilerlemenin güzelliği, oyunun geçtiği dünyayı, oyundaki tipleri dilediğiniz kadar keşfetmeye olanak tanımasıdır. Dilediğiniz kadar gezinip, bulunduğunuz dünyayı keşfedin. Hatta bazı işleri, daha almadan yapmış da olabiliyorsunuz. Örnek; Boradan bataklıklarında, çamurumsu “Fungal Slime” denilen yaratıklarla karşılaştım. Aralarında bir adam vardı. Adamı kurtarmak için, yaratıkları yok ettim. Daha sonra Bordertown'a gittiğim zaman, oradaki kayıkçı, bana bataklıktaki yaratıkların işini engellediğini söyleyerek, onlardan kurtulmak için yardım istedi. Tabii ki ben de yaratıkların icabına çoktan baktığımı söyledim. Deneyim puanı da karakterime eklendi. Görev başlamadan bitti. Halbuki Boradan bataklıkları yerine, önce Bordertown'a gitmiş olsaydım, kayıkçı ile daha önce konuşacaktım.
Buradaki örneği çizgisel gelişimi olan bir FRP oyununa uyarlayacak olursak;  kayıkçı, gidip de öldürdüğüm yaratıkların bulunduğu bölgeden önce karşıma çıkar. Yani kayıkçının yanından geçmeden, yaratıkların olduğu yere gitmemin imkanı yoktur. İkinci alternatif olaraksa, gidebilsem bile, kayıkçı ile konuşmadan, o yaratıklar karşıma çıkmazlardı.

Peki bu tip bir gelişim senaryosunun dezavantajları yok mu? Olmaz mı hiç, dolu. Özellikle de bu tip senaryolara yabancı oyuncular; çift haneli kademelere gelip, ağır zırhlar ve güçlü silahlarla veya büyülerle donanarak karşılaşmaları gereken bir düşmanla, daha başlarda üstlerinde bir gömlek ve ellerinde küçük bir hançerle karşılaşıp, ağır bir hezimete uğrarlar. Ya da en iyi ihtimal olarak, başka görevleri bitirerek ele geçirecekleri bir anahtarla açabilecekleri bir geçide, daha baştan gelerek, burada takılırlar. Zaman zaman ise, nereye gidip, na yapacağınızı karıştırabilirsiniz. Halbuki çizgisel gelişim izleyen senaryolarda bu mümkün değildir. Çünkü bir bölümü bitirmeden, diğerine geçemezsiniz. Ancak Eschalon Book 1 oyununda senaryo gelişimimiz, çizgisel bir gelişim izlemiyor.

Oyunun bir başka özelliği ise, eş zamanlı gibi görünse de, aslında tur tabanlı olması. Oyun, kendi tabiri ile “eski usul” bir oyun olduğunu belirtse de (pekçok yerde bu iddia doğru), tur tabanlı uygulama konusunda, klasik uygulamanın dışına çıkmış. Tur tabanlı sistemde, normalde bir hareket puanı olur. Karakter, hareket puanları tükenene kadar eylemlerini yapar ve tükendiği zaman, sırayı diğer karakter alır. Eschalon Book 1'de ise böyle değil. Satranç misali, bir siz hareket ediyorsunuz, bir diğer karakter hareket ediyor. Yani sırayla hareket ediyorsunuz. Sol fare tuşuna basılı tuttukça, karakteriniz, fare işaretçinizin bulunduğu yöne doğru devamlı yürüyor. Bilgisayar kontrollü karakterler ve düşmanlar da, siz harekete devam ettikçe, hareketlerini kesintisiz olarak yapıyorlar. Bu da, ilk bakışta, oyunun eş zamanlı olduğu izlenimini veriyor. Ama siz hareket etmeyi bıraktığınız anda, çevredeki diğer karakterler de duruyorlar. Siz kıpırdamadan, hareket etmiyorlar. Tabii aynısı sizin için de geçerli. Bir saldırı yaptıktan sonra, ikinci saldırınızı, ancak düşmanın hareketinden sonra yapabiliyorsunuz. Eğer sırayı bir şey yapmadan karşı tarafa vermek içinse, boşluk tuşuna basıyorsunuz.

Sonsöz

Oyun, eski usul FRP'ciler için oldukça eğlenceli. Grafikler, oyun için çok yeterli seviyede. Ancak daha iyi olabilirdi. Karakter ve mekanların detayları ve tasarımları oldukça iyi. Ancak her taraf aynı. Mesela kuzeye çıkıldıkça ormanlar değişebilir, ortam karlı yapılabilirdi. Ormanlar her yerde aynı. Birkaç farklı tasarımla, ormanların tipleri değişik olsaydı, oyuna çok daha görsellik katılabilirdi.
Dinamik olarak sadece gece-gündüz değişimi koymuşlar. Oyuna etkisi olan bir dinamik etken. Geceleri hem siz, hem düşman daha kötü dövüşüyorsunuz. Bunların yanına, hava etmenleri de eklenebilirdi kanımca. Birkaç yerde sis efekti var ama yetersiz tek başına yetersiz kalmış. Mesela, hava kapayıp da şimşekli bir yağmur efekti fena olmazdı.

Ana hikaye biraz kısa. Yan görevleri yapmadan, sadece ana görevi yapmaya odaklanırsanız, haritayı da biliyorsanız, 8-9 saat içinde oyunu bitirirsiniz. Ancak çizgisel olmayan gelişim ve yan görevler, çok daha uzun bir eğlence sunuyorlar. Senaryo gelişimi ve bağımsız olaylarda (siz ne yaparsanız yapın, yine de gerçekleşen olaylar) zorluk, eğlence ve oynanabilirlik dengesini çok güzel tutturmuşlar ki çizgisel olmayan senaryo gelişiminde bu dengeyi tutturmak hayli zordur. Sadece ana görevi yapsanız bile dolu dolu bir oyun oynayacağınızı garanti ederim. Ayrıca farklı karakterlerle, baştan başlayarak oynamak, ayrı bir zevk verecektir. Başta belirttiğim gibi, oyunun gotik tarzı müzikleri çok güzel.

Son olarak ise, oyunun iki farklı sonu var. Biri iyi, öbürü de kötü. İyi sonda, goblin rahip lordu Gramuk'u öldürüp, Crux'u Bastion Spire'a geri getirerek, Thermore'a düzeni geri getiriyorsunuz. Ancak Thermore konseyi, istilacıları yendiklerini ve ordunun Spire'ı geri getirdiğini ilan ediyor. Size de toprak veriliyor ve kimseye bir şey söylememeniz isteniyor. Topraklarınıza yerleşerek, burada bir çiftlik kuruyorsunuz. Düzen Thermore'a geri dönerken, sizin sonraki en büyük maceralarınız  mısır yetiştirmek, en korkunç düşmanlarınız ise tarla zararlıları oluyor.
Kötü sonda ise, Gramuk'un teklifini kabul ederek, Crux'u ona veriyorsunuz. Yüklüce bir para ve dokunulmazlık ile Thermore'u terk ediyorsunuz. Gramuk'un verdiği parayla Thermore'un dışında bir çiftlik alıyorsunuz. Goblinler istilaya devam ediyorlar. Yolculardan, Blackwater ve Bastion Spire'ın düşüşünü ve goblinlerin rastladıkları her insanı teker teker öldürdüğü haberlerini alıyorsunuz. Tüm bunlar konuşulurken, siz sadece susuyorsunuz. Kimse, sıradan basit bir çiftçinin bu olanlardaki rolünü bilmiyor.


Oyun Videoları:

Bu oyun tanıtımını GNU Free Documentation License 1.3 şartları altında kullanabilirsiniz.