Eschalon Book - 2

Eschalon Book - 2

Oyun Türü: FRP/RPG
Oyunun Adresi: Eschalon Book - 2
Oyunun Lisansları: EULA,
Oyunun bulunduğu depolar: Depolarda Mevcut Değil,

Mayıs 2010 tarihinde Basilisk Games, Eschalon Book serisinin ikinci oyununu piyasaya sürdü.

Eschalon Book 2, ilk oyunun iyi sonla bittiği yerden devam ediyor. Thearmore'da, Goblin istilası sona erdirilmiş, “Crux of Ages”, Bastion Sphire'a geri getirilmişti. Herkes düzenin yavaş yavaş Thearmore'a geri döneceğini umuyordu. Ancak işler hiç de öyle gelişmedi. Thearmore halkı, kabus gibi bir gerçekle yüzleştiler. Goblin istilası sadece bir başlangıçtı. Goblin istilası, püskürtüldükten 3 yıl sonra Tauraxlar, Thearmore'a saldırıya geçtiler. Sphire muhafızları, düzenli Taurax ordularını durduramadılar. Blackwater'ın düşüşünü, Bastion Sphire izledi. “Crux of Ages”, Tauraxların eline geçti. Thearmore işgal edildi. Sonrasında ise gerçek anlaşıldı. Crux, Eschalon üzerinde bulunan, mistik güçlere sahip 4 adet taşa verilen isimdi. Büyük büyücüler ve bilgeler, kadim Cruxları incelemişler, çok büyük yaşam güçleri olduğunu keşfetmişlerdi. Ancak başka bir şey daha keşfetmişlerdi. 4 Crux bir araya getirildiklerinde, ortaya muazzam bir güç çıkacaktı. Gücün boyutları, bilgelerin hayallerinin bile çok ötesindeydi ve bu gücün ne yapacağını kestiremedikleri için de, Cruxların ayrılarak Eschalon'un dört bir yerinde saklanmasına ve ne pahasına olursa olsun, asla bir araya getirilmemesine karar verdiler. Tauraxlar, Thearmoe'da üslenmişler ve tüm Cruxları ele geçirmek için ordu toplamaya başlamışlardı. Cruxların gücünün peşindeydiler. Ancak Eschalon topraklarında, Cruxların peşinde olan, Taurax ordularından başka güç odakları da vardı.

Thearmore'un kuzeyinde, küçük ve sakin bir kasaba olan Eastwillow'da yaşayan sıradan bir vatandaş olarak, yeni bir güne gözlerimizi açıyoruz. Ancak günümüzün sıradanlığı, kapımızda, Darus adlı birinden gelen ve bir ölüm-kalım meselesini bizimle görüşmek için, bizi kasabanın hanında beklediğini belirten bir not ile bozuluyor. Darus ile görüşmeye gittiğimizde, kahramanımızın aslında hiç de sıradan bir çiftçi olmadığını, Cruxların bir araya gelmesini önlemeyi amaç edinmiş Cirus Vindica isimli eski bir klanın kayıp bir üyesi olduğunu öğreniyoruz. Darus, durumu anlatıp, klana geri dönmemizi istiyor. Darus ile tartışırken, pencereden giren zehirli bir dart oku, Darus'un başına isabet ediyor. Adam oracıkta ölürken, suikastçı kayıplara karışıyor. Bize ise, Darus'un üzerinde bulduğumuz gözlük benzeri ne olduğunu anlayamadığımız bir cihaz ve suikast silahı olan sıradışı bir dart oku, neler olup bittiğini anlamak için elimizdeki tek ipucu olarak kalıyor.

Kurulum

Oyun, ilki gibi, ticari lisansa sahip. Basilisk Games'ten [1] $25 karşılığı alabiliyoruz. Oyunu sitesinden indirdikten sonra, aynı siteden, oyunu demo modu dışında, tam sürüm olarak oynamamızı sağlayacak olan kod numarasını alıyoruz. Aldığımız kod, prosedür esnasında belirttiğimiz e-posta adresimize gönderiliyor.
Siteden indirdiğimiz “eschalon_book_2.tar.gz” dosyasını indirip açıyoruz. Açtığımız dizin altındaki “eschalon_book_2” çalıştırılabilir dosyasını çalıştırarak oyunu başlatıyoruz. “Code” kısmına e-posta adresimize gelen kodu girerek, oyunu, tam sürüm olarak başlatabiliyoruz. Eğer bu kodu girmeden başlatırsak, oyun, sadece Eastwillow kasabasının olduğu bölümü içerecek şekilde kısıtlı olarak çalışıyor.
Sistem gereksinimleri:
- P4 2.0 Ghz veya dengi işlemci
- 512 MB ana bellek
- 1 GB sabit disk alanı
- OpenGL 2.0 desteği aktif nVidia 9300 veya Radeon X300 ekran kartı
- OpenAL veya FreeAudio destekli ses kartı
- Linux kernel 2.6.32
- glibc 2.11

Oyun, derlenmiş bir ikili dosya olarak (*.bin) geliyor. Derleme kütüphaneleri ise 32 bit. Yani oyunun istediği libx kütüphanelerinin 32 bitlik sürümlerini kurmadan, 64 bitlik bir dağıtım altında oyunu oynayamıyorsunuz. Bu kütüphaneler, Pardus ile birlikte gelmiyorlar. Normalde oyunu oynamak için, herhangi bir ek bağıl pakete ihtiyaç duymuyorsunuz. Ancak Pardus 2011 - 64 Bit sürüm ile bu kütüphaneler ön yüklü olarak gelmiyor. Pardus 2009 ve güncel olarak Kurumsal 2 altında da glibc sürüm uyumsuzluğu yüzünden oyunu çalıştıramıyorsunuz. Yani, oyunu problemsiz çalıştırmak için Pardus 2011 - 32 Bit sürümüne ihtiyacınız var.
Oyunu kaldırmak içinse, açmış olduğunuz “eschalon_book_2_X” dizinini silmeniz yeterli.

Oynanış

Eschalon Book 2, ilk oyun ile aynı oynanış tarzına sahip. İlk oyunu oynamış olanlar, oldukça tanıdık ve bir o kadar da geliştirilmiş bir oynanış ile karşılaşacaklar. Ancak basit oynanışa alışmak için, ilk oyunu oynamak gerekmiyor.
Oyunu başlattığımızda, aynı ilk oyundaki gibi bir ayar menüsü karşımıza çıkıyor.
Menü, ilk oyunun aynısı. Ancak ikinci oyunun ilk farkı, burada karşımıza çıkıyor. Artık tam ekran modunda, 1024*768 çözünürlüğe sahibiz. Ancak hâlâ tam ekran modu için tek bir çözünürlüğümüz var. Sadece, ilk oyundaki 800*600 çözünürlüğümüz yükseltilmiş. Grafik oluşturucu olarak yine sadece -haliyle- OpenGL mevcut. Gün gelir de, DirectX, platform bağımsız olur mu dersiniz? Smile
Renk derinliği için yine 16 ve 32 Bit seçeneklerimiz var. Ses için de, OpenAL (OSS ve ALSA) ve FreeAudio ve sesi kapatma (Null) seçenekleri var.

Ayarlarımız oldukça basit. Ayarlarımızı yapınca “Launch Game” butonu ile oyunu başlatıyoruz. İkinci fark burada karşımıza çıkıyor: Müzik. Oyunun tema müziği aynı. Ancak ilk oyundaki gotik tarz, yerini orkestra tarzına bırakmış. Böylece, mistik havadaki müzik, yerini, sanki ortaçağ strateji oyunu tipine bırakmış.

Giriş menüsü ilk oyunla aynı. Seçeneklerden farklı olarak bir tek, “Register” seçeneği var. Oyuna demo olarak başlamışsanız, buradan oyunun aldığınız kodunu girerek, tam sürüme geçiyorsunuz. Tam sürüm başlattığınızda bu seçenek, menüde pasif hale geliyor.  Diğerleri ise yeni oyuna başlama, eski oyuna devam etme, oyunu yapanların listesi ve çıkıştan ibaret.

Yeni oyuna başladığımızda karakter oluşturma ekranı önümüze geliyor. Ekran, yine ilk oyunla aynı; ancak daha geliştirilmiş. Yine FRP oyunları için oldukça kolay bir karakter oluşturma ekranı. İsmimizi klavyeden giriyoruz. İlk oyundan farklı olarak, bu oyuna, karakterimizin cinsiyetini belirleyebiliyoruz. Cinsiyet, genelde, oyunu görsel olarak etkiliyor. Ancak başta, erkek bir karakter seçerseniz +1 Güç (Strength), kadın bir karakter seçerseniz +1 Beceriklilik (Dexterity) ile oyuna başlıyorsunuz. Ancak sadece bu kadar. Cinsiyetiniz, oyunun oynanırlığına bir etki yapmıyor. Cinsiyet konusunda, Fallout 2 oyunundan daha iyisini (oyunun sonraki serileri dahil) görmedim. Seçtiğiniz cinsiyete göre oyundaki karşı cins ve hem cinslerinizin tavırları değişiyordu. Hele bir de güzellik ve karizma yeteneklerini köklerseniz, NPC'lerin davranışları bariz şekilde değişiyordu. Karşı cins önünüzde erirken, hem cinsleriniz de size aksileşiyorlardı. Hatta kadın karakter seçmişseniz, para kazanmak için, pis barlarda fahişelik bile yapabiliyordunuz. Bu tip bir etki olsaydı çok güzel olurdu.

Aynı ilk oyundaki gibi, oyunda karakterimize verilmiş sekiz nitelik (Attribute) var. Açılışta bu sekiz niteliğe istediğiniz gibi dağıtabileceğiniz 20 nitelik puanı ile başlıyoruz. Her kademe atlamada ise 3 nitelik puanı kazanıyoruz. Mevcut nitelik puanları ise 7 ve 15 arasında rastgele diziliyorlar. Zarlara tıklayarak bu puanları rastgele değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca seçtiğiniz soya göre de bazı niteliklere fazladan puan ekleniyor. Oynamak istyediğiniz sınıfın özellikleri yüksek gelene kadar zarları yuvarlayın. Sonrasında nitelik puanlarınızı dağıtın. Ancak karakterinizin ayarlarından sonra zarlara tıklarsanız, herşey sıfırlanacaktır. Bu niteliklerimiz sırasıyla şöyle:

- Güç (Strength): Ağırlık taşıyabilme kapasitesi, silahsız veya yakın dövüş silahları ile yapacağınız hasarı ve zehir direncinizi etkiler. Savaşçı iseniz mümkün olduğunca yüksek tutmanızda fayda var. Erkek karakter seçerseniz, +1 fazladan güç puanı alırsınız.
- Beceriklilik (Dexterity): Vuruş ve savunma gücünüzü arttırır. Vuruşlarınızın isabet oranı artarken, hızınıza bağlı olarak, düşmanın vurma olasılığı azalır. Savaşçı, izci ve hırsız mümkün mertebe yüksek tutmalı. Kadın karakter seçerseniz, +1 fazladan beceri puanı alırsınız.
- Dayanıklılık (Endurance): Yaşam puanınızı, zehir, darbe ve hastalıklara karşı direnç ve yaşam puanı yenileme hızınızı etkiler. Savaşçı ve izcinin olmazsa olmazı.
- Hız (Speed): Karakterinizin hızını ve savunma (becerikliliğe bağlı olarak) yeteneğini etkiler. Düşmanın hızlı bir karakteri yakalaması; yakaladığı zaman da ona vurması zordur. Hırsız ve izci mümkün mertebe yüksek tutarlarsa iyi ederler.
- Zeka (Intelligence): Tanımsız nesneleri tanımlamanızı sağlar. Element büyülerini öğrenebilmeniz için gereklidir. Yine element büyülerinin etkisini arttırırken, sizin de element büyülerine karşı direncinizi yükseltir. Büyücülerin olmazsa olmazı.
- Akıl (Wisdom): Hastalık ve lanetlere karşı direncinizi arttırır. İlahi büyüler için gereklidir. Şifacılar mümkün mertebe yüksek tutmalı.
- Sezi (Perception): Büyü gücünüzün miktarını ve büyü gücü yenileme hızınızı etkiler. Büyücülerin ve şifacıların yüksek tutmaları faydalarına olur.
- Konsantrasyon (Concentration): Vuruş ve büyülerinizin düşman tarafından bloke edilmesi şansını azaltırken, diğer niteliklerin özelliklerinin artmasını sağlar. Tüm sınıflar için gerekli bir genel nitelik
Nitelik tablosu ilk oyunla tamamen aynı. Sadece, ilk oyundaki dağıtacağımız 15 nitelik puanı, ikinci oyunda 20'ye çıkarılmış.
Yetenek tablomuz da ilk oyundan pek farklı değil. Seçebileceğimiz 2 yetenek daha eklenmiş ve silah yetenekleri geliştirilmiş. Ben başka bir yenilik göremedim. İlk oyundaki gibi seçtiğimiz soy ve savaşçı sınıfına göre, bazı yetenekler bize eklenirken, diğerlerini ise kendimiz seçiyoruz. İlk seferde bize 20 yetenek puanı veriliyor. Yeni bir yeteneği eklemek, 3 yetenek puanına mâlolurken, mevcut yeteneği bir seviye yükseltmek 1 yetenek puanı istiyor. Her kademe atlamada da 3 yetenek puanı geliyor. Kullanabileceğimiz yetenekler ise şöyle:

- Simya (Alchemy): Bulduğunuz bitki ve nesnelerden iksirler yapmanızı veya silah ve zırhlara çeşitli büyüler eklemenizi sağlar. Seviye ne kadar yüksekse, iksirleriniz ve eklemeleriniz o kadar güçlü olur. 2. oyunda, Toplayıcı (Forage) yeteneği ile destekleniyor. Oyun içinde Port Kuudad'daki simyacıdan ya da bulacağınız “Art of Brewing” adlı kitaptan bu yeteneği kazanabilirsiniz.
- İlahi Gizli Güç (Arcane Divine): İlahi büyüleri yapabilmenizi sağlar. Akıl niteliğinin, bu büyü parşömenlerini okuyabilmeniz için, yüksek olması gerektiğini unutmayın. Büyüyü yapabilmeniz içinse bu yeteneğinizin güçlü olması gerekiyor. Bu yeteneği, oyun içerisinde Port Kuudad şifacısından ya da kitaplardan edinebilirsiniz. İlahi büyüler; iyileşme, hastalık ve lanetlerden korunma ve savaş yeteneklerini yükseltme gibi büyülerdir. Şifacılar bu yetenek ile oyuna başlarlar.
- Element Gizli Güç (Arcane Elemental): Element büyülerini (su, hava ve ateş) yapabilmenizi sağlar. Element büyülerinin parşömenlerini okuyabilmeniz için zeka niteliğinizin yeterince yüksek olması gerekir. Bu yetenek ne kadar yüksek olursa, yapabileceğinizi element büyüleri de o kadar güçlü olur. Bu yeteneği oyun içerisinde Port Kuudad büyücüsünden ya da kitaplardan öğrenebilirsiniz. Saldırı ve korunma tipinde, savaşmaya yönelik büyülerdir. Büyücüler bu yetenek ile oyuna başlarlar.
- Hafif Zırh (Armor Light): Hafif zırhları kullanabilmenizi sağlar. Bu yetenek olmadan da zırhı üzerinize giyebilirsiniz; ancak bir faydası olmaz. Oyun içerisinde, kitaplardan bu yeteneği kazanabilirsiniz. Kademesi arttıkça, hafif zırh sınıfına giren daha güçlü zırhları kullanmanıza olanak verir. Hırsız ve izciler için uygun bir yetenek.
- Ağır Zırh (Armor Heavy): Hafif zırh yeteneğinin, ağır zırhlar için olanı. Tabi ağır zırhları taşıyabilmek için güç niteliğinizin de yüksek olması gerekiyor. Savaşçı için uygun.
- Kalkan (Armor Shield): Bu yetenek, kalkan kullanmanıza olanak sağlar. Kademesi yükseldikçe, daha ağır kalkanları, daha ustalıkla kullanabilirsiniz. Ancak, yakın dövüşte büyük avantaj sağlayan kalkanın, birçok götürüsü de oluyor. Güç niteliğinizin de yüksek olması gerekiyor. Kalkan kullanırken, meşale taşıyamıyorsunuz; büyü yapamıyorsunuz ve yay, büyük kılıç gibi iki elle kullanılan silahları kullanamıyorsunuz. Sadece savaşçı iseniz ve gerçekten kalkan taşımak istiyorsanız kullanın.
- Haritacılık (Cartography): Karakterimize gittiği yerlerin haritasını yapmasına olanak verir. Harita, ekranın sağında görüntülenir. Yetenek ne kadar yüksek kademede ise, haritalarınız o kadar detaylı olur. Oyun içinde Port Kuudad şehrindeki, liman yöneticisinden öğrenebilirsiniz. 2 veya 3. kademeden sonra, yetenek puanlarınızı bu yeteneğe harcamak -bence- gereksiz. Ancak yine de, ister savaşçı ister büyücü olun, oyuna bu yetenek ile başlamayı tercih etmek isteyebilirsiniz.
- Sıyrılma (Dodge): Düşmanın saldırısını, onun dengesini bozacak ve dikkatini dağıtacak şekilde savuşturma yeteneği. Her kademe bu şansı %1 arttırır. Darbesi savuşturulan düşman sersemler ve saldırılara %10 daha açık duruma gelir. Savaşçı iseniz birkaç kademe alabilirsiniz. Ama diğer yetenekler kadar faydalı bir yetenek değil kanımca.
- Toplayıcı (Forage): 2. oyunla birlikte gelen yeni bir yetenek. Serinin ikinci oyununda karakterimizin susaması ve acıkması söz konusu. Oyuna gerçekçilik ve zorluk katmış. Toplayıcı özelliğine sahip karakterler, ormanlık alanda hiçbir zaman aç kalmıyorlar. Ayrıca Simya için de etraftan çok daha fazla bitki ve nesne toplayabiliyorlar. Pasif yetenektir. Kamp yaptığınız zaman, bitki ve yiyecek toplamaya başlarsınız.
- Gölgelerde Saklanabilme (Hide in Shadows): Karanlıklarda saklanıp, düşmanların (dostların) yanından fark edilmeden geçebilmenizi sağlayan yetenek. Hırsızlar için şart. Durum penceresinde “Hidden” belirmişse saklanmışsınız demektir. Yalnız dikkat; hâlâ duyulabilirsiniz.
- Bilgi (Lore): Ne olduğu bilinmeyen nesneleri tanımlamanızı sağlar. Tanımlayamadığınız nesneleri kullanmanız, o nesnenin özelliklerinden faydalanamamanız demektir. Ancak zeka seviyeniz yüksekse veya bilgi yüzüğü takıyor ya da bilgi büyüsü yapabiliyorsanız, gereksiz bir yetenek.
- İlaç (Medicine): Bu da ikinci oyunda eklenmiş bir yetenek. Bu yetenek arttıkça, iyileşme hızı ile zehir ve hastalıklara karşı direnç de artar. Büyücü ve şifacı dışındaki sınıflar için iyi bir yetenek.
- Meditasyon (Meditation): Karakterimizin element büyülerine direncini yükseltirken, büyü puanı yenileme hızını arttırır. Sezgi niteliğinin ayrılmaz parçası olan bu yetenek, şifacı ve büyücülerde mümkün mertebe yüksek olmalı.
- Esnaflık (Mercantile): Ticaret erbabı yeteneği, ne kadar yüksek olursa, o kadar ucuza alıp, pahalıya satarsınız. Bence, oyundaki en gereksiz yetenek. Yetenek puanlarınızı diğer yeteneklere harcamanızı tavsiye ederim.
- Sessiz Hareket (Move Silently): Gölgelerde saklanabilme yeteneğinin kardeşi olan bu yetenek, ne kadar yüksekse, düşmanların sizi duymaları zorlaşır. Kademe yükseldikçe gürültülü zeminlerde de sessiz hareket edebilirsiniz. Durum penceresinde “Silent” yazısı belirmişse, duyulmanız zor demektir. Hırsızlar için zorunlu bir yetenek.
- Maymuncuk (Pick Lock): Kilitli kapı ve sandıkları açmak için maymuncuk kullanmanıza izin verir. Hırsız yeteneği olan maymuncuk, savaşçı için kapıya ya da sandığa girişerek parçalama, büyücü içinse kilit eritme (Lock Melt) büyüsü ile gereksiz kalıyor. Ancak, kapı ya da sandığa girişirken silahınızın kırılma riski var. Ayrıca hırsızlar, açtıkları kilitler için deneyim puanı kazanıyorlar. Hırsız sınıfı karakter seçerseniz, bu yetenekle oyuna başlarsınız. Kilit zorlarken görülürseniz, suçlu olarak aranmaya başlarsınız.
- Tamir (Repair): Yine ikinci oyuna has olan bir özellik daha. Kamp yaptığınız esnada, öncelikli olarak silahlarınız ve zırhlarınız olmak üzere, taşıdığınız nesneleri yavaş yavaş tamir ediyorsunuz. Silahlar ve zırhlar tamir edildiğinde hâlâ kamp yapıyorsanız, sıra diğer eşyalarınıza geliyor. Bu yetenek ne kadar fazla olursa, tamir hızınız o kadar fazla olur.
- Gizli Nokta Tespiti (Spot Hidden): Oyundaki, gizli bölmeleri ve tuzak tetikleyici noktaları farkedebilmenizi sağlayan yetenek. Ne kadar yüksekse, o kadar  iyi gizlenmiş tuzak ve gizli bölmeleri görebilirsiniz. Sezi niteliğinin bir dereceye kadar yardımı olacak, ancak yine de bu yeteneğe, birkaç puan ayrın derim.
Bundan sonraki yetenekler, savaşçı sınıfı için silah yetenekleri. İlk oyunla aynı ancak geliştirilmişler. Bu yetenekler de 10. kademeden sonra, yeteneğin kendine has hareketler kazanmaları sağlanmış. Yine değer ne kadar yüksek olursa, kullandığınız silahların azami hasar derecelerine ulaşmanız o kadar kolay ve çabuk olur. Bu yetenekler:

- Silahsız Dövüş (Unarmed Combat): Çıplak elle yaptığınız saldırıların vuruş şansını ve hasar derecesini yükseltir. 10. kademeden sonra, “Öfke Saldırısı” denilen özelliği kazanırsınız. Normal vuruşunuzun 4 katı daha fazla hasar veren bir enerji patlaması ile saldırı yaparsınız.
- Sopa Kullanma (Weapon Bludgeonning): Sopa tarzı silahları kullanma yeteneği. 10. kademeden sonra, “Tahrip Vuruşu” özelliği kazanırsınız. Bu vuruş, düşmana iki kat hasar verirken, zırh puanını da yarı yarıya düşürür.
- Yay Kullanımı (Weapon Bows): Ok kullanmanıza izin veren yetenek. İzciler bu yetenek ile oyuna başlarlar. 10. kademeden sonra “Odaklanma” özelliği kazanır. Düşmana üç kat hasar veren, hayati organlara isabet yeteneği kazanırsınız.
- Yarıcı Silah Kullanımı (Weapon Cleaving): Balta, satır, pala gibi yarıcı silahları kullanmanıza olanak veren yetenek. 10. kademeden sonra, “Çoklu Hasar” saldırısı kazanırsınız. Tek vuruş ile saldırdığınız düşmanın bitişiğindeki düşmanlar da hasar alır.
- Delici Silah Kullanma (Weapon Piercing): Bıçak ve hançer gibi delici silahları kullanmanızı sağlayan yetenek. Bıçaklar, oyundaki en etkisiz silahlardır. Bir bıçak dövüşçüsü olmak istemiyorsanız kullanmayın. İlk oyunda “Weapons Short Bladed” yeteneğinin isim değiştirmişi. 10. kademeden sonra “Çift Vuruş” özelliği kazanır. Tek elde, düşmana arka arkaya iki defa saldırı hakkınız olur.
- Kılıç Kullanma (Weapon Sword): Tek ya da çift el kılıçları kullanmanızı sağlayan yetenek. 10. kademeden sonra, “Hızlı Karşı Hamle” özelliği kazanır. Hamlenizi karşılamaya çalışan düşman, kılıcın hasar gücü kadar hasar alır ve sonraki saldırıya %10 daha açık olur.
- Fırlatma Silahları (Weapon Thrown): Fırlatma bıçağı, dart, mızrak ve balta fırlatma ve çakram gibi fırlatmalı silahları kullanmanızı sağlayan yetenek. 10. kademeden sonra, “Yaylım Ateşi” özelliğini kazanıyor. Düşmana ve çevresindekilere de hasar verecek şekilde, tek seferde 8 fırlatım yapmanızı sağlar.

Karakterimizin soyu da (Origin) ilk oyunla aynı. İlk oyundaki “Rifter” soyu, isim değiştirip “Emayu” olmuş. Başka bir değişiklik yok. 5 adet soy seçeneğimiz var. Bunlar sizin niteliklerinize fazladan puan katıyorlar. Büyücü, hırsız veya savaşçı hangi sınıftan olmaya karar verdiyseniz, ona uygun nitelikleri güçlü olan soyu seçmeniz size avantaj sağlayacaktır. Bu soylar:
- Nor'Lander: Kuzey kavimlerinden olan Nor'Lander soyunu seçerseniz, +2 Dayanıklılık ve +1 Konsantrasyon alırsınız. Savaşçı için uygun bir soy.
- Barrean: İzole edilmiş uzak batıda ve çöl ikliminde bulunan Barrean soyunu seçerseniz, +2 Hız, +1 Güç alırsınız. İzci için uygun bir soy.
- Emayu: Çok uzun zamanlardan beri, Eschalon'dan izole yaşayan ve ruhsal güçlere inanan Emayu, size +2 Sezi, +1 Akıl verecektir. Şifacılar için uygun.
- Terish: Thermore ormanları halklarından oluşan Terish, size +2 Konsantrasyon, +1 Beceriklilik verecektir. İzci ve hırsız için uygun bir soy.
- Kessian: Kuzeydoğu Cesani Okyanusu kıyılarında yer tutmuş olan Kessian, size +2 Akıl ve +1 Zeka verecektir. Büyücü sınıfı bu soyu seçebilirler.

İnanç (Axiom) kısmı hiçbir değişikliğe uğramamış. Yine 5 tane inanç sınıfımız var. İnançlar, ayrıca karakter sınıfınızla beraber, unvanınızı da belirliyor. Bu inançlar:
- Atheist: Dini inanca sahip olmayan Atheist, inanmadığı için lanet saldırılarından etkilenmiyor. Ancak kutsanma büyüleri de bir işe yaramıyor. Rahipler tarafından da iyileştirilemiyorlar.
- Druidic: Doğa ve canlılara inanan bu inanca sahip karakter, açık alanlarda, diğerlerine göre, çok daha hızlı bir şekilde yaşam ve büyü puanlarını yeniler. Ancak iş zindanlara gelince, olay tersine döner.
- Virtous: Sağlam ve sorgusuz inanca sahip olan Virtous, Atheist'in tersidir. İlahi Gizli Güç yeteneği olmasa bile ilk kademe kutsanma büyüsü yapabilir. Ancak lanet saldırıları, bu inanca sahip karakterin kabusudur.
- Nefarious: İnancın karanlık tarafında olan Nefarious, saldırılarına +%5 kötülük hasarı da ekler. Ayrıca, normalde iki kat hasar veren kritik vuruş, Nefarious'ta üç kata çıkar. Ancak hastalık ya da lanete yakalanması durumunda rahiplerce iyileştirilmiyorlar.
- Agnostic: Güçlerin dengede olmasına inanan Agnostic, herhangi bir katkı sağlamadığı gibi, bir dezavantaj da getirmez.

Karakter portre resimlerimiz de kadın ya da erkek cinsiyet seçimimize göre değişiyor. Dahası ikinci oyunda, “Custom” butonu ile kendi resmimizi de, portre resmi olarak kullanabiliyoruz. Bunun için yapmamız gereken, 64*64 boyutlarında “mypic.png” isimli bir PNG resim dosyasını, oyunun dizini içine yerleştirmek.

Grafik olarak yine izometrik tipik FRP grafiği kullanılmış. Kontroller olarak ilk oyundan bir farkı yok. Ekran yerleşimi de hemen hemen aynı. Sadece kontrol barı, sağ sütundan oyun alanının altına alınmış. Onun dışında yerleşim aynı. En solda meşale ikonu var. Altındaki rakam ise kaç tane olduğunu belirtiyor. Buraya tıklayarak ya da klavyede “T” tuşu ile meşalemizi yakıp söndürebiliriz. Meşaleleri, gece ve zindanlarda kullanabiliriz. Elbette meşaleler, belli bir süre sonra sönüyor. Bunları hanlardan ya da duvarlardan alabilirsiniz. Duvarlardaki meşaleliklere elinizdekileri de takabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir başka husus ise, karanlıkta dövüşürken, vuruş isabet şansının hem sizin, hem de dövüştüğünüz düşmanın aleyhine azalması olacaktır. Eğer düşmanınıza daha etkili vurmak istiyorsanız, zindanlarda ya da gece dövüşürken meşale kullanın. Ancak unutmayın ki, siz onu ne kadar rahat görüyorsanız, o da meşale altında sizi aynı rahatlıkla görecektir. Yine iki elle kullanılabilen bir silah ya da bir kalkan taşıyorsanız, meşale kullanamazsınız.

Hemen yanındaki sandık ise taşıdığımız eşyalara ulaşmamızı sağlıyor. Burada eşyaları sol tuş ile elinize alabilir; sağ tuş ile kullanabilirsiniz (silah ve zırhları kuşanmak, yiyecekleri yemek, iksirleri içmek, büyü parşömenlerini ve kitapları okumak, simya malzemelerini karıştırıp birleştirmek gibi). Eğer bir nesneyi sol tuşla elinize alıp, eşya penceresinin dışına tıklarsanız; o nesneyi atmış olursunuz. Yanındaki insan figürlü ikon, taşıdığımız zırh ve silahlara erişmenizi sağlar. Yanındaki kağıt ikonu, karakterinizin seviyesini gösterir. Daha önce bahsettiğimiz yetenek ve niteliklerden hangilerine ne oranda sahipsiniz, saldırı ve zırh puanınız ne, neye direnciniz ne kadar, karakteriniz hangi seviyede? Tüm bunları buradan görebilirsiniz. Yanındaki kitap ikonu ise, görev listenizi açar. Buradan neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Sağındaki anahtar ikonu ise ikinci oyunda yeni eklenen bir ikon. Buradan toplamış olduğunuz (hâlâ elinizde bulunan) kapı ve sandık anahtarlarını görebilirsiniz. Gereksiz bir yenilik. Ama anahtarlar, ilk oyundaki gibi envanterde birikip, görüntü kirliliği yaratmıyorlar.

Hemen sağındaki yıldız ikonu da büyü listemizi açıyor. İlk oyunda yıldız tersti, ikinci oyunda düzelmiş. Smile Ayrıca büyü listesi de düzene girmiş ve kullanımı kolaylaşmış. İlk oyunda, tüm büyüler aynı yerde toplanırken, ikinci oyunda element ve ilahi büyüler ayrı ayrı kategorilenmiş. 0-9 arası tuşlara atadığımız büyülerin penceresi de büyü listemizin yanına eklenmiş. Yine “Tab” tuşu ile de büyü kısayollarımızı görebiliyoruz. Hemen sağdaki laboratuvar  şişesi ise, taşıdığınız bitki ve iksir nesneleri karıştırmak ya da silahlarınıza zehir ya da element hasarı eklemek için kullanılan arayüzü açar. Bu arayüz de ikinci oyunda eklenmiş. “Vessel” bölmesine iksir yapacaksak boş bir iksir şişesi; silah ya da bir zırha özellik ekleyeceksek onu koyuyoruz. Alttaki bölümlere ise formül bileşenleri koyuyoruz. Oyun boyunca bulup okuduğumuz formüller de yine burada toplanıyor. Simya yeteneğini kullanmak isteyen oyuncular için oldukça güzel ve faydalı bir ekleme olmuş.
Hemen sağındaki kalkan şeklindeki iki ikon (1 ve 2) oluşturacağınız iki zırh ve silah kombinasyonları arasında hızlı geçiş yapmanızı sağlar. Eski oyunda tek ikonla yapılan iş, ikinci oyunda iki ikona ayrılmış. Yanındaki kamp ateşi ikonu, kamp yapmak için kullanıyoruz. Kamp yapmak, kaybettiğimiz yaşam ve büyü puanlarını yenilemeye yarar. Bu puanlar, kendilerini etkileyen nitelik ve yetenekler ne kadar üst seviyelerde iseler, o kadar hızlı yenilenirler. Ancak burada dikkat etmemiz gereken husus ise, rastgele karşılaşmalar. Yani dinlenceniz, bir grup haydut  ya da bazı yaratıklarca yarıda kesilebilir. Dinlenirken, birden kendinizi, bir düşman grubunun içinde bulabilirsiniz. Size tavsiyem, dinlenmeye geçmeden önce oyunu kaydedin ve dinlenme zamanlarınızı kısa tutun. Dinlenin, kalkın, kaydedip tekrar dinlenmeye devam edin. Gücünüz dolana kadar böyle devam edin. Eğer dinlenmeniz bölünürse ve bölenler de çok kolaylıkla bertaraf edeceğiniz tipler değilse, savaşmaya çalışmayın. Oyunu yükleyip, dinlenmeye kaldığınız yerden devam edin. Karşılaşmalar rastgele olduğundan tekrar aynı zamanda, aynı grupla karşılaşmazsınız. Yine:
- Yakınlarda düşman varsa,
- Çadır kurmaya yetecek yer yoksa,
- Zemin kuru değilse,
- Şehir veya bir köydeyseniz (hana gidip geceleyebilirsiniz),
dinlenemezsiniz. Yine, eğer bir yerlerden hastalık kaptıysanız, dinlenmek yaşam ve büyü puanınızı normalden çok daha yavaş dolduracaktır. İkinci bir husus ise, zehirlendiyseniz ve gücünüz az ise, dinlenmek sizi öldürür. Zehir bir süre sonra etkisini kaybedecektir. Ancak gidene kadar, gücünüzü iksirler vasıtasıyla yenilemeli, ya da zehir sizi öldürmeden panzehir bulmalısınız. Zehirlendikten sonra dinlenmek sakıncalıdır. Buralar ilk oyunla aynı. İkinci oyunda ek olarak, pasif yeteneklerimiz olan “Tamir” ve “Toplayıcılık” özellikleri, kamp esnasında devreye giriyorlar. Yani kamp esnasında artık sadece yaşam ve büyü gücümüz dolmuyor; ekipmanlarımız da tamir oluyor ve formül bileşenlerimiz de toplanıyor. Hemen sağındaki artı işaretli ikon ise, kademe atladığımız zaman yanıp sönmeye başlar. Bizi karakter oluşturma ekranına götürerek, kazandığımız puanlarla yeteneklerimizi geliştiriyoruz. Hemen yanındaki kılıç ikonu ise, savaş modu ikonu. Bu da ikinci oyunda eklenmiş bir özellik. Savaş modu, karakterimizin savaşırken nasıl davranacağını belirlememizi sağlar. Savaşırken temkinli mi olacak; yoksa Allah ne verdiyse dalacak mısınız? Savaş modları şöyle:
- Normal: Dengeli savaş modu. Yetenekleriniz ve silahlarınız ne ise, onların saldırı gücü ile düşmana saldırırsınız.
- Power: %30 hasar puanını yükseltirken, isabet oranını aynı oranda azaltır.
- Finesse: Power'ın tersidir. İsabet oranını %30 yükseltirken, hasar derecesini azaltır.
- Parry: Savunma yeteneklerini sıfırlayarak saldırı.
       
Parry savaş modundan, ben pek bir şey anlayamadım. Hangisini kullanacağınızdan emin değilseniz, normal savaş modu en iyisi. Onun yanındaki ikon, durum istatistiklerini (oynama zamanınız, gittiğiniz yerler, öldürdüğünüz düşmanlar vs...) görmenizi sağlarken; en sağdaki disket ikonu ise, oyunun menüsünü açar.

Haritanın altında, durum penceresi var. Burada karakterinizin o anki durumunu gösteren bilgiler yazar. Zehirlenme, hastalık, hangi büyünün etkisinde olduğunuz, sessiz veya saklanmış olduğunuz gibi durum bilgilerinin uyarıları burada yazar. Bu uyarıların ikonlarına tıklayarak, durumun kaç el süreceği bilgilerine ulaşabilirsiniz.
Sağdaki sütunumuzun en üstünde haritamız yer alıyor. Kullanımının, ilk oyundan hiçbir farkı yok. Ortalıkta dolaştıkça, geçtiğimiz yerlerin, “Haritacılık” yeteneğimizin seviyesine göre detayı değişen bir harita oluşuyor. Haritacılık yeteneği, ilk oyunda olduğundan daha önemli, çünükü ikinci oyun, birkaç bölgede geçiyor ve mekanlar ilk oyunda olduğundan daha geniş ve daha karmaşık. Hangi sınıf savaşçı olursanız olun, 1-2 kademe ile Haritacılık yeteneği ile başlamanızı tavsiye ederim. Haritanın altında ise güç barları var. Bunlar: HitPoints (Yaşam Puanı), ManaPoints (Büyü puanı), Encumbrence (Taşınan nesnelerin ağırlığı), Experience (Deneyim puanı) durumlarını gösteren barlardır. Bunların altında ise, ikinci oyunda eklenen, susuzluk ve açlık barları mevcut. Zaman ilerledikçe karakterimiz, susuyor ve acıkıyor. Etrafta bulduğunuz veya kasabalardan aldığınız yiyecekleri yiyerek açlığınızı giderebiliyorsunuz. Susuzluğunuzu gidermenin tek yolu ise, kasabalardaki kuyular. İlk oyunda hiçbir fonksiyonu olmayan kuyular, bu oyunda oldukça önem kazanmışlar. Evinizde bir su tulumu bulacaksınız. Onu mutlaka alın. Bir kuyuya geldiğinizde, hem susuzluğunuzu gideriyorsunuz hem de bu tulumu dolduruyorsunuz. Bu barlar boşalırsa, yavaş yavaş yaşam puanınızı yitirmeye başlıyorsunuz. Bu durum, oyuna zorluk ve gerçekçilik katmış. En altta ise, yine hızlı erişim hücreleri var.
Oyunun oynanış tarzı ilki gibi. Yine sıra tabanlı bir oyun var. İlki gibi yine hareket puanı sistemi yerine sıra sistemi uygulanmış. Yani satranç oyunu gibi, bir siz, bir diğer karakterler hareket ediyor. Siz hareketinizi kesintisiz yaptıkça, diğer karakterler de kesintisiz hareketlerine devam ediyorlar. Bu, sanki eş zamanlı bir oyun oynuyormuş gibi oluyor. Ancak durduğunuz zaman, diğerlerinin de durduğunu ve kıpırdamadıklarını fark edeceksiniz. Tabii aynısı sizin için de geçerli. Bir saldırı yaptıktan sonra, ikinci saldırınızı, ancak düşmanın hareketinden sonra yapabiliyorsunuz. Eğer sırayı bir şey yapmadan karşı tarafa vermek istiyorsanız, boşluk tuşuna basıyorsunuz.
İlk oyunun çizgisel olmayan ilerleyişi, ikinci oyunda çok daha ileri seviyeye gitmiş. Görevleri aldığınız sırayla yapmanızın gerekmemesi bir yana, oyunun daha başında, çok ileri seviyelere gelmeden yapamayacağınız görevler alıyorsunuz. İkinci olaraksa, aldığınız görevleri birden fazla şekillerde yapabileceğiniz gibi, farklı sonlarla da tamamlayabiliyorsunuz. Yani görev, alt görevlere ayrılıyor veya yön değiştirebiliyor. Yani oyunun ilerleyişi, verdiğiniz kararlara göre şekil ve yön değiştiriyor. Bu da size saatlerce eğlence vadediyor. Bir görevi defalarca farklı şekillerde yapabiliyorsunuz. Ancak bazen ne yapacağınızı karıştırabiliyorsunuz. Deneyimli FRP oyuncuları için bile durum bazen karmaşıklaşıyor. Ancak ana hikaye, ilkinde olduğu gibi iki farklı sonla bitmiyor. Yani bu oyunun tek sonu var. Oyunun sonunda karşılaştığınız Orakur, ilk oyundaki  Gramuk gibi size bir tercih sunmuyor. Taurax generali ise, konuşmak yerine homurdanıp duruyor zaten. Smile

Sonsöz

Grafikler aynı kalmasına rağmen detaylar arttırılmış. Haritada kuzeye çıktıkça ormanlar değişiyor ve ortalık kar ile kaplanıyor. İlk oyundaki gece – gündüz etkisinin yanına, bir de hava olayları eklenmiş. İlk oyunda gündüz daha kolay ve etkili savaşırken, geceleri hem biz hem de düşman daha kötü dövüşüyoruz. İkinci oyunda ise yağış eklenmiş. Yağışlar da oyunu etkiliyor. Hava yağışlıyken, vuruş güçleri ve isabet oranları yarı yarıya azalıyor. Mekan değiştirdikçe değişen kaplamalar ve modellemeler de ilk oyundaki sürekli aynı yerde dönüyormuş hissini ortadan kaldırmış. Müzikler orkestra teması almış Bölümden bölüme değişiyorlar. Ancak ilk oyundaki gibi OGG dosyalarına ulaşıp da onları ortam oynatıcı da çalamıyorsunuz ne yazık ki. Ancak bence ilk oyunun gotik teması daha mistik bir hava katıyordu. İkinci oyunun teması daha çok savaşı çağrıştırıyor.
Basilisk Games, Eschalon'un bir üçleme olacağını belirtiyor. Eğer planlanan olursa, serinin üçüncü bir oyunu daha olacak demektir.


Oyun Videoları:

Bu oyun tanıtımını GNU Free Documentation License 1.3 şartları altında kullanabilirsiniz.