Nexuiz

Nexuiz

Oyun Türü: FPS
Oyunun Adresi: Nexuiz
Oyunun Lisansları: GPL,
Oyunun bulunduğu depolar: Pardus-2011,
Oyunun bulunduğu paket: nexuiz

İnsanoğlunun var olduğundan beri peşinde koştuğu şeydir güç. Tarih, yazının başlangıcı ile değil; insanın, diğerinin sahip olduğunu almak için, elindeki odun parçasını onun kafasına vurmayı akıl etmesiyle başlamıştır. Zaman geçtikçe, aktörler değişmiş, sahne değişmiş, dekor değişmiş ama senaryo hep aynı kalmıştır. İşte Nexuiz'in logosundaki Çince karakter “Li”, insanlığın peşinde koştuğu şeyi simgeliyor: Güç! Gerçi, buradaki anlamı fiziksel güç. Olsun, güç güçtür. Smile

Nexuiz, Alientrap Software tarafından geliştirilen, açık kaynaklı ve GPL ile lisanslanmış, çok oyunculu bir FPS oyunudur.

Nexuiz takımının belirttiğine göre, 2002 yazında, bir Quake modifikasyonu olarak geliştirilmeye başlayan projenin amacı; platform bağımsız, özgür ve kaliteli bir birinci şahıs nişancılık oyunu oluşturmaktır. Nexuiz'in grafiklerinin arkasında, John Carmack'ın en iyi çalışmalarından birisi var: Quake1 motoru. Elbette oldukça eski olan bu motor, seneler önce kodları açılarak topluluğa sunulmuştu. Pekçok geliştirici, motor üzerinde geliştirme ve uyarlamaya gitti. Bu geliştiricilerden birisi de, daha sonra Nexuiz'e katılacak olan, Forest Hale idi. Hale, Qukae1 motoru açıldığı zaman, motoru geliştirerek, DarkPlaces motorunu oluşturdu. Nexuiz de, Qukae1 tabanlı DarkPlaces motorunu kullanıyor. Bu da Nexuiz'in ışık hüzme efekti, eşzamanlı mekan ve dinamik ışıklandırma, gölgeleme, OpenGL 2.0 desteği, MD3 model desteği ve dinamik geniş alan ışıklandırma oluşturma gibi özelliklere sahip olduğu anlamına geliyor. Bu özelliklerin hepsi, Nexuiz'in ayrıntılı ayarlarından kapatılıp, açılabiliyor.

Nexuiz'in son sürümü, Eylül 2009 tarihinde çıkan 2.5.2 sürümü. Nexuiz ismi, Mart 2010'da Illfonic tarafından alındı ve Xbox360 ve PS3 sürümü çalışmaları başlandı. Temmuz 2010'da ise, CryEngine3 motoru, Illfonic Nexuiz için lisanslandı. Bu da, Nexuiz'in konsol sürümlerinin, DarkPlaces yerine CryEngine3 motorunu kullanması anlamına geliyordu. Illfonic'in bu hareketinden rahatsız olan topluluk üyeleri ise, Nexuiz'in çatallaştırılmasıyla yeni bir proje başlattılar: Xonotic. Illfronic, CryEngine3 motoru ve kapalı kodun sadece konsol sürümü için olacağını, bilgisayar platformunda bir değişikliğe gidilmeyeceğini belirtti ve öyle de yaptı. PC platformunda halihazırda GPL lisansına sahip Nexuiz hakkında, bu durumdan doğabilecek, potansiyel yasal çatışmalar ise hâlâ meçhul.

Kurulum

Nexuiz'in son sürümü olan 2.5.2, Pardus 2009 resmi deposunda mevcut. Yine ayrıca, topluluk tarafından hazırlanmış bir harita paketi de depoda mevcut. Nexuiz'i ve harita paketini Pisi'nin grafik arabiriminden kurabileceğiniz gibi, konsoldan sudo pisi it nexuiz komutu ile oyunu; sudo pisi it nexuiz-mappack komutu ile de harita paketini kurabilirsiniz. Ancak harita paketinden önce, oyunu kurmanız gerekiyor. Nexuiz, Windows ve MacOS platformları için de mevcut. GNU/Linux için sistem gereksinimleri:

- AMD Athlon ya da P4 1.5 Ghz işlemci

- 512 MB ana bellek

- 1 GB disk alanı (harita paketi hariç)

- OpenGL desteği aktif Radeon 9600 ya da GeForce 5700fx ekran kartı

- OSS veya ALSA uyumlu ses kartı

- Linux kernel 2.2 ve glibc

 Oyunu, menüden Uygulamalar → Oyunlar → Nexuiz OpenGL yolundan başlatabilirsiniz. Aynı menü altında bir de SDL kısayolu göreceksiniz. Aslında ikisi arasında temel olarak bir fark yok. OpenGL kısayolu, glx kullanırken; SDL, ise libSDL kullanıyor. SDL nispeten daha süratli (gözle görülür bir sürat değil, FPS değerini açtığınız zaman görebiliyorsunuz sadece), ancak donanımınız, yukarıdaki listeden daha iyi durumdaysa, hangisini açtığınız pek fark etmiyor. Benim her iki modda oynarken tek fark edebildiğim, ses oldu. SDL ile oynarken ses, ince duvarlardan duyulabiliyor. Sanırım SDL'de ses, harita geometrisinden biraz bihaber. Ancak böylesi, oyuna biraz gerçekçilik katıyor. Her ne kadar diğer unsurlar gerçekçi olmasa da. Smile

Oynanış

 “Wellcome to Nexuiz”. Oyunu başlattığınız anda, operalık bir sesten, bu cümleyi duyacaksınız. Smile

Oyun, şimdiye kadar gördüğüm en ilginç ana menüye sahip. Ana menü teması, seçeneklerden değiştirilebiliyor. Seçenekler, en son kaldığınız yerde, eş zamanlı olarak ön izleme olanağı sunuyor. Seçeneklere de altlarındaki ön izleme karelerine tıklayarak girebiliyoruz. İsimlerine tıklamak bir işe yaramıyor. Yani “Quit” yazısına değil de; altındaki kırmızı kutucuğa tıklıyoruz. Smile

Singleplayer: Nexuiz, çok oyunculu ve herkesi vur (death match) tabanlı bir oyun. Elbette farklı modları da var. Ancak, oynama tarzı herkesi vur tarzına uygun olacak şekilde hızlı. Singleplayer (tek oyuncu) seçeneğine girdiğiniz zaman, ilk olarak bir eğitim bölümü ile başlayarak, sonrasında ise haritalarda hareket, silah kullanma gibi alıştırmaların olduğu, bir dizi uyarlanmış senaryodan oluşmuş bir seferberlik oynuyorsunuz. Bu kısım, asıl oyuna başlamadan önce, iyi bir pratik yapmanızı sağlayacaktır. Senaryolara başlamadan önce, senaryo amacını okuyun derim. Çünkü harita ve oyun tipi, sizi oyunda kullanacağınız belli başlı hareketlere ve silah kullanma şekillerine ısındırmaya yönelik olacaktır. Bir senaryoyu bitirmek için, sizin veya botlardan birinin, en başta belirtilen puana ulaşması gerekir. Ancak bu puana ulaşan taraf siz olmazsanız, senaryoyu tekrar oynamak durumundasınız. Tek kişilik mod senaryoları, çeşitli oyun tiplerini arka arkaya oynatırken, oyunu gitgide zorlaştırarak ve kalabalıklaştırarak, pratik yapmanızı sağlıyor. Yalnız hemen belirteyim ki, tek kişilik mod ile botlarla oynamak farklı. Tek kişilik modda, oyuna müdahale şansınız yok. Bot sayısı, seviyesi, harita gibi unsurların hepsi önceden belirlenmiş.

* Havoc Mod: Oyunun gerek tek oyunculu, gerekse çok oyunculu bölümlerine girdiğinizde, sol alt kısımda “Switch to Havoc Mode” yazılı bir düğme görürsünüz. Havoc kelimesi, DarkPlaces motorunu tasarlayan geliştirici Forest Hale'nin rumuzu olan LordHavoc'tan geliyor. Havoc mod, oyunun görsel efektleri ve eğlence (yerçekimi, silah tepmesi, roket zıplaması gibi) özelliklerini kısarak, LordHavoc'un kendine göre tasarladığı motor ayarların çalıştırıyor. Havoc mod, oyunun görselliğini düşürerek, üst seviye oyunculara yönelik bir motor ayarı sunuyor. Üst seviye bir oyuncu iseniz ve puan almaya yönelik bir oyun oynayacaksanız veya maç yapacaksanız, Havoc moda geçebilirsiniz.

 Multiplayer: Oyunun asıl bölümü olan çok oyunculu bölümü. Burası çok oyunculu modlara girebileceğimiz sekmelerden oluşuyor.

İlk sekmemiz olan “Servers”, İnternet üzerindeki çok oyunculu sunuculara bağlanıp, buradaki oyunlar girmemizi sağlıyor. Sunucu listesi, master sunucu olan dpmaster.deathmsk.net sunucusundan alınıyor. Buradan sunucunuzu seçerek, “Join!” tuşu ile oyuna dahil oluyorsunuz.

Create” sekmesi ise bir sunucu oluşturmamızı sağlıyor. Buradan bir sunucu oluşturduğumuz zaman, oyuna biz ve koymuşsak botlar dahil olmak üzere 32 oyuncu oynayabiliyoruz. Oyuncular, IP adresini + Nexuiz iletişim portunu (26000'dür. Buradan başlattığınız sunucuda, bu portu değiştiremezsiniz) yazarak, sunucunuza bağlanabiliyorlar. Örnek: 88.125.62.12:26000 gibi. Buraya girdiğiniz zaman, en üstte, Nexuiz'in zengin oyun tiplerinden birini seçiyoruz. Bunlar:

DM (Death Match): Nexuiz'in temeli olan tür. Herkes tek. Sunucunun isteğine göre, belirli sürede en çok oyuncu öldürebilen ya da belirlenmiş olan sayıya ilk ulaşan oyunu kazanır.

TDM (Team Death Match): DM modunun, takım için olanı. Bu tip oyunda mavi ve kırmızı olarak iki takımdan birini seçerek, takımınızın puan kazanmasını sağlıyorsunuz.

LMS (Last Man Standing): Bir çeşit DM modu. Bu modda yine herkes tek. Ancak oyuncular, hiçbir nesne olmayan haritada, tüm silahlar ve birkaç hak ile başlarlar. Vurulduğunuzda bir hakkınız gider. Tüm haklarını kaybeden oyuncu ölür ve sonraki ele kadar dirilemez. En sona kalan, oyunu kazanır.

CTF (Capture The Flag): Tipik, bayrağı yakala modu. Her iki takımın birer üssü ve bayrağı vardır. Düşman bayrağını alıp, kendi bayrağınızın olduğu üsse getirerek puan alırsınız. Ancak sadece bu değil. Puanlama sistemi, normal puan alma ve bayrak taşıyıcısını vurmak gibi unsurları da barındırıyor.

Arena: Güzel bir mod. Oyuncular yine iki takıma ayrılıyorlar. Ancak bir arena haritasında, aynı silahlarla, her takımdan birer kişi savaşıyor. Diğerleri sırasını bekliyorlar ve ölen kişinin yerini, sıradaki takım arkadaşı alıyor. Takımlardan tükenen, oyunu kaybeder.

Domination: Takım modudur. Takımlar, haritadaki belli noktaları ele geçirip, oyun süresi boyunca korumaya çalışırlar. Bu noktalara değen bir oyuncu, burayı kendi takımına bağlamış olur. Takımlar, mümkün olduğunca fazla nokta ele geçirip, bunları korumaya çalışırlar. Süre dolduğunda, elinde fazla nokta olan takım kazanır.

Runematch: Bir çeşit DM modu. Haritadaki standart nesnelerin yanında, 5 adet logo bulunuyor. Eğer sayı kazanmak istiyorsanız, bu logolardan birini taşımak zorundasınız. Ancak logonuz olursa sayı alabiliyorsunuz. Ayrıca logo taşıyan bir oyuncu, bir diğer logo taşıyıcısını vurursa, fazladan puan alıyor. Ama logo taşıyıcıları, haritada işaretleniyorlar. Yani logo taşımak, sizi hedef durumuna düşürüyor.

Key Hunt: Bu da bir takım modu. Puan almak için, oyundaki 3 anahtarın bir araya getirilmesi gerekiyor. Anahtarların ve anahtar taşıyan oyuncuların, haritada erleri işaretleniyor. Takımlar bir yandan, diğer anahtarları ele geçirmeye çalışırken, öbür yandan anahtar taşıyan oyuncularını korumaya çalışıyorlar. Anahtarların tümü, bir takımın oyuncularında olduğu zaman, haritanın belli bir noktasında bir araya gelmeleri, takıma puan kazandırıyor. Her üç anahtarı da o noktaya tek oyuncu getirirse, takım fazladan puan alıyor.

Race: Bence gereksiz bir mod. Belli bir parkuru, en kısa sürede tamamlayan oyuncu, oyunu kazanıyor. Oyuncular, bir yandan da birbirlerini vurmaya çalışıyorlar elbette. Parkurlarda, kontrol noktaları var. Ölürseniz, en son geçtiğiniz kontrol noktasında diriliyorsunuz. Roket zıplama (rocket jump) ve tavşan (bunny) gibi hareket hilelerini iyi kullanmak gerekiyor.

Assault: Bu da bir takım modu. Oyundaki iki takımdan biri, haritada verilmiş görevleri yapmaya çalışırken, diğer takım onu durdurmaya çalışıyor. Ancak bir noktaya ulaşmak, bir logoyu almak gibi görevler sırayla yapılmalı. Ölürseniz, el sonuna kadar dirilemiyorsunuz. Sonraki elde ise, takımların rolleri değişiyor.

Onslaught: Benim hoşuma giden bir takım modu. Her takımın bir güç jeneratörü var. Amaç karşı takımınkini yok etmek. Ama bunu yapabilmek için, haritadaki inşa noktalarını ele geçirmeniz gerekiyor. Bunu da bir noktadan komşu noktaya giderek yapabiliyorsunuz. Yani rastgele noktalara gidemiyorsunuz. Tüm noktaları ele geçirdikten sonra, düşmanın jeneratörünü yok edebiliyorsunuz.

Bunlardan birini seçtikten sonra, en soldaki listeden haritayı seçebiliyorsunuz. Sağ taraftaki seçenekler ise, harita azami puanını ya da süreyi belirtmek ya da bunları harita varsayılanları olarak bırakmak; oyuna dahil olacak azam oyuncu sayısını ve (koyacaksak) bot sayısını belirtiyoruz. Oyunda 9 tane bot slotumuz var. Yani en fazla 9 bot alabiliyoruz. Botlar ve siz, belirttiğiniz azami oyuncu sayısına dahil oluyorsunuz. Ancak oyuncu sayısı botlarla birlikte azami sayıya ulaşmışsa, yeni oyuncu girişinde, bir bot, otomatikman oyundan çıkıyor. Güzel bir özellik. Ancak sunucu bilgisine bakmadan, sadece rakama bakarsanız,sunucuyu dolu görüp girmekten vazgeçebilirsiniz. Yani botlar, sayıyı şişiriyorlar. Bu da özelliğin güzelliğini alıyor. Smile Harita oylamasında ise, oylamada kaç adet harita seçeneği olacağını belirtiyorsunuz. Normal oylama, harita bittiği zaman ekrana geliyor. Harita için, sunucunun kullanabileceği oyun uyarlama unsurları (mutators) da mevcut. Bunlar:

Grappling Hook: Bir çeşit ipli zıpkın ya da yakalama kancası. Sunucu olarak bunu açarsanız, oyuncular, “e” tuşu ile fırlatabilecekleri bir ipli kancaya sahip olular. Bu kanca, “e” tuşuna basılı tuttukça fırlar ve tavana ya da duvarlara saplanarak, oyuncunun oraya tırmanmasını sağlar. Hızlanmak, yüksek yerlere çıkmak ya da Tarzan gibi sallanmak için kullanabilirsiniz.

Jet Pack: Oyunculara havada uçabilecekleri sırt jetleri verir. “e” tuşu ile yükselirken, bıraktığınızda alçalmaya başlarsınız. Jet Pack, Grappling Hook ile aynı anda açılamaz.

Laser Guided Rocket: Roketatara bir nokta lazer ekler. Oyuncular attıkları roketi, istedikleri yöne döndürebilirler.

Vampire: Oyuncuların düşmandan eksilttikleri sağlık kadar, kendi sağlıkları artar.

NixNex: Haritadaki normal silahları kaldırarak, her oyuncuya aynı silahı verir. Ancak silahlar belli süre sora değişirler.

Pinata: Ölen oyuncu tüm silahlarını kaybeder. Dirildiğinde silahsız başlar, yerden bulmak zorundadır

Footsteps: Ayak seslerini açar. Eh, uçuk bir oyuna, gerçekçilik namına birşeyler katmış olursunuz.

Weapon Arena: Sunucunun, arena haritalarında hangi silahın kullanılacağını seçmesini sağlar. Bu bölümde bir silah belirtilmişse, tüm oyuncular bu silahı kullanırlar.

Most Weapons: İşte eğlence! Oyuncular, tüm silahlara ve sınırsız cephaneye sahip olurlar.

Tüm bu ayarları yaptıktan sonra “Start Multiplayer” ile sunucumuzu başlatıyoruz.

 

Konsoldan Sunucu Oluşturmak

Bir genel sunucu içinse, konsolu kullanmak durumundayız. Konsolda -genel olarak- nexuiz-dedicated komutu ile genel bir sunucu oluşturabiliyoruz. Ancak konsoldan oluşturduğunuz sunucuda, oyuna sunucu bilgisayardan dahil olamıyorsunuz. GNU/Linux altında, bu sunucuyu oluşturabilmek için atacağımız bazı adımlar var. İlk olarak, ~/.nexuiz/nexui/data dizini altında nexuiz-dedicated komutunu server.cfg ile birlikte çalıştıracak “server.sh” bir betik oluşturmalıyız. Bu aslında zorunlu değil. Betiğin yapacaklarını, konsoldan elle yapmanız da mümkün. Betik sadece, sizi yazma zahmetinden kurtaracaktır.

~/.nexuiz/nexuiz/data dizini altına giderek, “server.sh” adıyla boş bir dosya oluşturun. İçeriğine aşağıdaki satırları kopyalayın ve kaydedip kapatın:

#!/bin/sh /usr/bin/nexuiz-dedicated "${@}" +exec /home/kullanıcı_adınız/.nexuiz/nexuiz/data/server.cfg

İkinci olaraksa, Alientrap Nexuiz deposundan http://dev.alientrap.org/projects/nexuiz/repository/raw/server/server.cfg “server.cfg” dosyasını indirip, ~/.nexuiz/nexuiz/data dizini altına atmamız gerekiyor. “server.cfg” dosyasında, sunucu ayarlarınız var. Sunucu değişkenlerinin başlarındaki “//” işaretini kaldırarak sunucu değişkenlerini aktif hale getirebilirsiniz. Bu değişkenlerin, neler yaptığına dair açıklamalar yanlarında yazıyor. Bu açıklamalara göre istediğinizi açıp, istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Son olaraksa, konsol ile, ~/.nexuiz/nexuiz/data dizini altına gierek ./server.sh ile sunucumuzu başlatıyoruz. Sunucuyu başlattığımız uçbirim ekranı, artık sunucu konsolumuz olarak görev yapıyor. Dalgınlıkla kapatırsanız, sunucuyu da kapatmış olursunuz.

“Demos” sekmemizde ise, oyun esnasında kaydettiğimiz oyun kayıtlarına ulaşarak, bunları izleyebiliriz. Yine oyunun kendisinde de birkaç kayıt geliyor. Bunları da buradan seçip, izleyebiliyoruz.

 “Player Setup” kısmı ise, oyuncu karakterimizin ve oyun ekranın görünümü ile ilgili ayarlara ulaşabileceğimiz bölüm. Buradan, 19 karakter modelinden birini seçebilirsiniz. Bu seçimin, oyuna bir etkisi yok. Ancak ince ve görülmesi zor bir karakter seçmeniz, vurulma olasılığınızı azaltacaktır. Smile

 Yine nişangâh, radar ve HUD görünümü ile ayarları da buradan yapabilirsiniz.

 Settings

 Oyunun oldukça ayrıntılı olan sistem ayarlarını, buradan yapabiliyoruz. “Input” kısmından oyunun kullanıcı arabirimi ayarlarını yapıyoruz. Yani tuş kombinasyonu, fare, klavye ve joypad ayarlarını yapıyoruz. Varsayılan kombinasyon, zaten tipik çevrimiçi birinci şahıs nişancılık kombinasyonu. Hareket WASD kombinasyonu, sol tuş ateş, sağ tuş ikincil ateş, boşluk zıplama, numaralar da silahlar. Başka tuşa da ihtiyacınız yok zaten. Smile

“Video” ayarlarından ekran çözünürlüğü, ekran modu, OpenGL2.0 desteği buradan yapılıyor. “Effects” kısmında ise DarkPlaces motorunun sunduğu tüm ışıklandırma, partikül ve gölgeleme efektlerini açıp kapatabilirsiniz. “Audio” sekmesi ise, ses efektlerinin şiddetini ayarlamanızı sağlar. “Network” kısmından ise, yavaş bağlantılar için paket hızı ve veri paketi boyutlarını ayarlamak mümkün. “Misc” kısmından ise, oyunun menü temasını değiştirebileceğimiz gibi, oyunun test göstergelerini (hız, saniye /kare sayısı gibi) açıp kapatmak mümkün. Yine buradan, oyunun konsolunu kullanarak değiştirebileceğimiz değişkenlerin (cvar) değerlerini görüp, değiştirebiliyoruz.

Oyunun genel ekranı bu şekilde. Elbette, ayarların “Misc” kısmından göstergeleri açarsanız, onlar da ekrandaki yerlerini alacaklardır. Sol üst köşede oyundan magazin haberleri yer alıyor. Önemli kısım ise alttaki barımız. Öncelikle takım oyunlarında, bağlı olduğumuz takımın renginde olur (sarı, kırmızı ya da mavi). Yeşil renkte ise herhangi bir takıma bağlı olmadığımız ve DM tarzı bir oyun içerisinde olduğumuzu ifade eder. Alttaki barın solunda cephane sayımızı görüyoruz. Silahların kullandığı 4 tip cephane çeşidi var: Kurşun, fişek, enerji ve roket. Bunlardan seçili olan, o an elimizde olan silahın kullandığı cephane türünü gösterir. Rifle dışındaki silahların şarjör değiştirme gibi bir olayı yok. Kullandığı tip cephane sıfırlanana kadar, durmaksızın ateş edebilirsiniz. Cephaneleri ise, haritada toplayabilirsiniz. Ortada ise, sağlığımız ve zırhımız yer alıyor. Haritadaki sağlık ve zırh nesnelerini alarak, bunları arttırabiliriz. Ancak zırh ve sağık yavaş yavaş kendisini 100 puana getirir. Sağlık ,eğer 100'ün altında ise, yavaş yavaş yükselmeye başlar (elbette isabet almadığınız müddetçe). Zırh ise, düşükse, değişmez. Sağlık ve zırh nesneleri ile 100'ün üzerine çıkabilirsiniz. Ancak bu sefer de azalamaya başlayacaklardır. En sağda ise, puanımız yanında ise lidersek hemen arkamızdaki, değilsek hemen önümüzdeki oyuncu ile olan puan farkımız yazar. Zırh ve sağlık seviyemizin hemen üstündeki rakamlar ise, dolu silah slotlarımızı göstermektedir. Oyunda kullanabileceğimiz birbirinden absürt 13 adet silahımız var. Bunlar:

1- Lazer: Shotgun ile birlikte, standart başlama silahıdır. Oldukça zayıf bir silahtır. Ancak, cephanesi sınırsızdır ve oyuncular Lazer'i silah olarak kullanmaktan çok, hareket hileleri için kullanırlar. Zıplayıp yere doğru ateş ederseniz, itme şiddeti sizi, normalde zıplayamayacağınız yüksekliklere çıkartır. Lazer zıplamayı koşarken yaparsanız, bir mancınıktan fırlamış gibi, süratle ileri fırlarsınız. Bu silah cephane kullanmıyor.

2- Shotgun (Pompalı): Bu tip oyunların olmazsa olmazı Shotgun. Aynı diğer oyunlardaki gibi, saçma atan bu silah, yakın mesafede tam bir katil. Ancak uzak mesafede de bir o kadar etkisiz. Normal atışta tek atan Shotgun, ikincil atış modunda üçlü otomatik atım yapıyor. Fişek tipi cephane kullanıyor. Bu cephane tipini bir tek Shotgun kullanıyor.

3- Machine Gun (Makineli Tüfek): Benim en çok kullandığım silahlardan birisi. Yüksek hasar gücüne sahip bu silah, orta menzilde etkili. Oldukça seri ve isabet oranı yüksek bir silah. İkincil ateş modu ise, uzak mesafe için etkili ama daha yavaş ateş etmeyi sağlıyor. İş bitirici olan silah, kurşun tipi cephane kullanıyor.

4- Heavy Laser Assault Cannon (HLAC): Makineli tüfeği ve pompalıyı birleştirip, cephanesini de enerji yaparsanız, HLAC ortaya çıkar. Birincil atış modunda, hafif patlama hasarı da veren lazer partikülleri atar. Aynen makineli tüfek gibi, ancak daha güçlüsü. İkincil atış modunda ise, bu sefer pompalı gibi ateş eder. Yakın mesafede, aynı anda birden fazla lazer partikülü atar. Enerji tipi cephane kullanan HLAC, cephaneyi su gibi içiyor. Çok yakındaki bir düşmana ateş ederseniz, lazer partiküllerinin patlamasından nasibinizi alırsınız.

5- Mortar (Havan): Bombaatar. Birincil atış modunda attığınız bomba, düşmana ya da bir duvara çarptığı zaman patlar. İkincil atış modunda ise, attığınız bomba duvarlardan seker, bir düşmana çarpınca patlar. Eğer düşmana çarpmazsa, durduktan 3 saniye sonra patlar. Roket tipi cephane kullanır. Nişan alması biraz zor bir silah. Ayrıca yakındaki düşmana bomba atarsanız, aynı anda sizi de vurur.

6- Electro: Tek bir plasma ışını atan silah, oldukça güçlü ancak bir o kadar da yavaş. Ayrıca plasma ışını, bir roket gibi patlayarak çevredeki düşmanlara da hasar veriyor. İkincil atış modunda ise, küçük bir plasma bombası atıyor. Duvarlardan seken plasma bombası, bir süre sonra patlıyor. Bu plasma bombasını vurarak da patlatabilirsiniz. Böylece etkisi daha güçlü olur. Electro, tahmin edebileceğiniz gibi, enerji tipi cephane kullanıyor.

7- Crylink: Pompalının plasma versiyonu. Ancak daha uzun menzilli ve daha güçlü olanı. Birincil atış modunda, duvarlardan sekerek gidebilen plasma topları atan silah; ikincil atış modunda, yatay sırada, sekmeyen, ancak daha etkili plasma topları atar. Enerji tipi cephane kullanır.

8- Nex: Favori silahım. Plasma ışını atan keskin nişancı tüfeği. Uzun menzilli ve oldukça güçlü. Ancak oldukça yavaş ve nişan alması oldukça zor. İkincil atış modu, hedefi yakınlaştırıyor. Silah, enerji tipi cephane kullanıyor.

9- MinstaNex: Oyunun en güçlü silahı. Nex gibi, ancak çok daha güçlü. Tek isabet, zırh ve sağlık farketmeksizin, düşmanı öldürüyor. İkincil atış modu ise, Lazer'in birincil atış modu. Enerji tipi cephane kullanıyor.

10- Rifle (Tüfek): Tipik keskin nişancı tüfeği. Diğer silahlardan farklı olarak, bu silahın bir şarjörü var. Bittiği zaman otomatik olarak dolduruluyor. Oyun içinde, biz dolduramıyoruz. Birincil modu, oldukça yavaş bir şekilde tek mermi atıyor. İkincil atış modu ise, şarjörü, oldukça seri bir şekilde düşmanın üzerine boşaltıyor. Mermi tipi cephane kullanıyor.

11- Hagar: Bu silahı da çok severim. Makineli tüfeğin, mermi yerine, küçük patlayıcı reketler atan tipi. İkinci atış modunda ise, attığınız seri roketçikler, duvarlardan sekiyor. Makineliden çok daha güçlü olan Hagar, roket tipi cephane kullanıyor.

12- Rocket Launcher (Roketatar): Tipik roketatar. Orta serilikte roket fırlatan bu silahın hasar gücü, oldukça yüksek. Düşmanı direkt vurmak zorunda değilsiniz. Roketin yanında patlaması da oldukça ağır hasar verecektir. Birincil atış modunda roketi fırlatıyor. Eğer ateş tuşunu bırakmazsanız, roketi yönlendirebiliyorsunuz. İkincil atış tuşu ise, havada uçan tüm roketleri patlatır. Haliyle, roket tipi cephane kullanıyor.

13- Fireball: Bu silah, aslında oyunun haritalarında mevcut değil. “Weapon Arena” uyarlayıcısı sunucu tarafından açılmış ve bu silah seçilmişse bu silahı kullanabilirsiniz. Fireball da Lazer gibi cephanesi sınırsız bir silahtır. Birincil atış modunda, duvarlardan sekerek giden ve düştüğü yerde yanan bir ateş topu atar. Ateş topuna vurulur ya da düştüğü yerde değerseniz alev lıp yanmaya başlarsınız ve sönene kadar sağlık kaybedersiniz. İkincil atış modu ise, kısa bir şarjdan sonra, oldukça güçlü bir ateş topu atar. Bu top, çarptığı zaman muazzam bir patlama ile etrafa hasar verir. Patlamadan sağ kurtulabilen olursa da, yanmaya başlar.

Nexuiz, “death match” temalı ve oldukça süratli bir oyun. Önce silahların kullanımından biraz bahsedelim. Shotgun, Machine Gun, Nex ve Rifle doğrudan vuruş yapan silahlardır. Yani nişangâhınızı düşmanın üzerine getirir ve ateş edersiniz. Elbette söylemek, yapmaktan kolay. Hele de düşmanınız hoplayıp zıplayıp duruyorsa. Bu silahlarla, düşmanınızın yakınına ateş etmeniz, bir işe yaramayacaktır. Bu silahları kullanırken, tavsiyem, fare yerine klavyeyi kullanarak nişan almanız. Mesela, yukarı aşağı nişan için fareyi kullanarak, sağ sol nişan için hareket tuşlarını kullanın. Düşman sizi görmüş ve çarpışmaya girmişseniz, silahın etki menzili önemlidir.

Mortar, Electro, Hagar ve Rocket Launcher, çevre hasarı veren ve sekmeli silahlardır (RL hariç). Bu silahlarla, düşmanınızı, doğrudan vurmak zorunda değilsiniz. Bu silahları kullanmak, doğrudan vuruşlu silahları kullanmaktan hem daha kolay, hem daha zor olabilir. Bu silahları kullanırken, nişangâhınızı doğrudan düşmanın üzerine getirmek, pek bir işe yaramayacaktır. Çevre hasarı veren silahlarda, kendi ateşinizle vurulmak istemiyorsanız, düşmanınızdan belli bir mesafede olmanız şart. Yine atışınızı, düşmanın hareketine göre tasarlamanız gerek. Attığınız bomba ya da mermi, gittiği yere varana kadar, düşman da hareket etmeye devam edecektir. Roketler, ince duvarların arkasından da düşmanı vurabiliyorlar.

Oyunda, saldırmak ve sağ kalmak esas. Bunun için silahlarınızı, cephaneleri, sağlık ve zırh puanlarını haritadan topluyorsunuz. Bunları buldukça alın. Sağlık ve zırh puanınız, tam olarak 100'dür. Ancak sağlık ve zırh kazandırıcılar, sağlığınızı ve zırhınızı 100'ün çok çok üzerine yükseltirler. 100'ün üzerindeki sağlık ve zırh puanı, yavaş yavaş düşmeye başlar ve 100'de sabitlenir. Sağlık, 100'ün altına düşerse, yine kendi kendine yükselmeye başlar. Ama ne yazık ki zırh puanının böyle bir özelliği yok. Ancak arttırıcıları alırsanız, hem sağlık puanınız artar, hem de düşmanın bunları almasını önlersiniz. Herhangi bir cephaneyi, en fazla 999'a kadar alabilirsiniz. Haritadaki herhangi bir nesne, alındıktan 30 saniye sonra yeniden belirir. Ancak dikkatli olun, bu nesnelerin yakınlarında, pusuya yatmış oyuncular olabilir.

Harita üzerinde, sizi havaya fırlatan, zıplatıcı platformlarla karşılaşacaksınız. Bu platformlar, sizi yüksek yerlere fırlatırken; aynı şeyi, bomba ve roketlerinize de yapmaktadırlar. Bir zıplatıcının üzerine bomba ya da roket atarsanız, zıplatma istikametine doğru uçtuğunu göreceksiniz.

Oyunda momentum unsuru denilen şey fazlasıyla var. Yani, bir yere daha hızlı varmak için, sürekli zıplayın. Zıplayıp, havada iken tekrar zıplarsanız, karakteriniz daha yere inmeden yeniden zıplayacaktır. Bunu ileri giderken arka arkaya yapacak olursanız, giderek hızlandığınızı fark edeceksiniz. Bu, UrT'de bahsettiğimiz “bunny (tavşan)” hareketinden farklı. Tavşanda, sağ - sol yön tuşlarını ve fareyi kullanıyorduk. Bunda ise, fareyi ve yön tuşlarını kullanmayın. Doğrudan zıplayın. FPS oyuncularının karşısına ilk olarak Quake ile çıkan meşhur roket zıplaması (rocket jump) hareketimizi, Nexuiz'de de bol bol kullanacağız. Roket zıplaması yapabileceğiniz silahlar; Lazer, Mortar ve Rocket Launcher. Bu silahlardan birini alıp, yere nişanlayın. Zıplayıp, yere doğru ateş edin. Patlama, sizi, muazzam bir yüksekliğe zıplatacaktır. Aynı zıplamayı ilerlerken yaparsanız, aynı muazzamlıkta bir atlayış yapmış olursunuz. Ancak bu zıplatma karşılığı, sağlığınızdan biraz yitirirsiniz.

Yüksekten düşmek diye bir korkunuz da olmasın. Oyun haritası içinde kalmak kaydıyla, istediğiniz kadar yüksekten düşebilirsiniz. Sağlığınız azalmayacaktır.

Sonsöz

Nexuiz, amacına ulaşmış bir oyun. Gerçekten kaliteli bir platform bağımsız, çevrimiçi birinci şahıs nişancılık oyunu olmuş. Oyunu grafikleri ve efektleri son derece başarılı. DarkPlaces güzel iş çıkarıyor. Ancak, efektleri abartmanız durumunda, parlama efektleri, oyuncuyu rahatsız edecek derecelere çıkıyor. Parlama efekti yüzünden, savaş alanını göremez duruma geliyorsunuz. O yüzden, sisteminiz güçlü bile ol

sa, efektleri sonuna kadar açmayın derim. 32 oyuncuya kadar destek veren Nexuiz, harita kalabalıksa büyük alanlarda kasmaya sebep oluyor. Bu da oyunun kendisinden kaynaklanıyor. Grafik ayarlarını ne kadar da düşürsem, bazı yerlerde -özellikle geniş düzlüklere sahip haritalarda- aynı kasmalarla karşılaştım. OpenGL modunda, ses bazen sorun çıkartıyor ve çalışmıyor. Bu olursa, oyunu SDL ile başlatın. Sesler de ortanın üzerinde diyebilirim. Ancak her haritanın kendine has müziğinin olması çok güzel. Hele DasTower diye bir haritanın müziğinde, bir başka açık kaynaklı FRP oyunu olan Adonthell'in “Waste's Edge” müziği kullanılmış ki, bu yazıyı yazarken o müziği dinliyorum. Smile Yine de çoğu oyuncu, çevreden gelen sesleri duymak için, müziği kapatır. Haritada, yerden herhangi bir nesneyi aldığınızda bir ses çıkar. Yakınlardaki oyuncular, bu sesi duyup, varlığınızdan haberdar olabilirler. Ancak sesler gerçekçi değil. Nasıl olsun ki zaten? Oyunun ses teması; ciyyuuvvvv, ciyuuuvvvv, bbbboooaarrgghhhh...

Oynanışa ise diyecek yok. Hız ve hareket hiç eksik olmuyor. Durağan kalırsanız, hemen ölürsünüz. Sürekli koşup zıplayın. Çünkü mutlaka birilerinin nişangâhı, bir yerlerden size dönmeye çalışıyordur. Oldukça başarılı olan Nexuiz'in sunucuları ise, nedendir bilinmez, oldukça tenha.

 


Oyun Videoları:

Bu oyun tanıtımını GNU Free Documentation License 1.3 şartları altında kullanabilirsiniz.