ShadowGrounds

ShadowGrounds

Oyun Türü: Aksiyon
Oyunun Adresi: ShadowGround
Oyunun Lisansları: EULA,
Oyunun bulunduğu depolar: Depolarda Mevcut Değil,

SmashTV oyununu bileniniz var mı? Eğer 1990'lı yılların konsol oyunlarını bilmiyorsanız, muhtemelen Midway'ın bu ilginç oyununu da bilmiyorsunuz. Absürt yaratıkları, daha da absürt silahlar kullanarak, bir televizyon programında canlı yayında, avladığımız bir oyundu. Bu oyunu alıp da Doom 3'ün grafik ve atmosferi ile birleştirirseniz, Shadow Grounds ortaya çıkacaktır. Oyun, 3B üstten görünümlü grafiğe sahip bir hepsini vur tarzı, aksiyon oyunu. Bu tip bir oyun oynamayalı çok uzun zaman olmuştu.Oyun, ticari lisansa sahip. Başlıca GNU/Linux oyun port firması olan, Linux Game Publishing dağıtımıyla, biz GNU/Linux oyuncularına ulaştırılıyor.

İnsanlığın, onları gördüğü andan beri en büyük hayalidir, yıldızlara ulaşmak. 2050 yılları civarında ise bu hayal, yavaş yavaş gerçekliğe dönüşmeye başladı. İlk olarak Galileo tarafından görülen, Jupiter'in üçüncü uydusu olan Ganymede'de, IGTO teknoloji firması tarafından, bir insan kolonisi kurma çalışmaları başlatılır. Gezegenin çok soğuk ve karanlık olmasına rağmen, çalışmalar sonuç verir ve 2096 yılında, IGTO kolonisinde yaşayan 8000 insan vardır artık. WesleyTyler da, bu 8000 kişiden biridir. IGTO'nun güvenlik uzmanlarından birisidir. Ancak bazı şeyler ters gider, kazalar olur ve Tyler yanlış kişilere yanlış sorular sorar. Bunun sonucunda da Tyler'ın ayağı kaydırılır. Olanlardan Tyler suçlanarak, Ganymede kolonisinin uzaklarına sürülür. Artık IGTO'nun tamir ve bakım kısmında çalışan bir teknisyendir. Günleri sıradan ve basit geçmektedir. Sık sık olan elektrik sistemi arızası, birgün yine tekrar eder. Tyler ve iki ekip arkadaşı, güç birimlerini kontrol etmek ve neyin yanlış gittiğini bulmak için jeneratör ünitelerine giderler. Ancak bu sefer elektrik arızasına sebep olan ŞEY, Tyler ve ekibinin boyunu biraz aşmıştır...

 Kurulum

Oyun, DVD olarak geliyor. Çalıştırabilmeniz için gereken asgari sistem özellikleri:

 - Linux çekirdeği 2.2 veya üzeri sürüm

 - Glibc 2.1 veya üzeri sürümü

 - Xfree86 3.3.5 veya üzeri sürümü

 - 1.8 Ghz veya üzeri işlemci

 - 512 MB Ram ana bellek

 - 256 MB OpenGL destekli 3B ekran kartı

 - ALSA veya OSS uyumlu ses kartı

 - 850 MB boş disk alanı

 - DVDROM

Donanım özellikleriniz yeterli ise, oyunu Pardus 2009'da oynayabilmeniz için herhangi bir ek uygulama yüklemeniz gerekmiyor.

Kurulum için DVDROM'unuzun bağlandığı klasöre geçerek, Shadowgrounds_Linux klasöründeki “setup.sh” dosyasını, root olarak “sh setup.sh” komutu ile çalıştırın. Sonrasında oyunun kendi kurulum ekranı geliyor. Kurulum ekranı standart olarak; kurulum klasörü, kısayol oluşturulacaksa oluşturulacak yer ve oyunun kurulumu aşamalarından geçerek oyunu kuruyor. Daha sonrasında ise oyunu kurduğunuz klasöre,chmod -R 777 /oyunu_kurduğunuz_klasörün_konumu” komutuyla diğer kullanıcıların kullanımı için izinleri yapılandırın. Yoksa oyunu çalıştırabilmek için, her defasında root olmanız gerekir. Oyunu kaldırmak içinse, klasör altındaki “uninstall” dosyasını çalıştırmanız yeterli.

Oyunu, kısayol oluşturduysanız kısayoluna, oluşturmadıysanız kurduğunuz klasör altındaki “launcher-bin” dosyasına tıklayarak çalıştırabilirsiniz.

İlk olarak karşınıza, ayrıntılı ayar yapabileceğiniz ayar ekranı gelecek. Burada, dil, grafik, ses, fizik uygulamaları ve çoklu fare ve klavye ayarlarını yapılandırabilirsiniz. Tüm ayarları tamamladıktan sonra, “Play Shadowgrounds” diyerek oyuna başlıyoruz.


Oynanış

Ana menü ekranı karışık değil. Ayrıca çok ayrıntılı ayarlar, oyunun başlatma menüsünden yapılıyor. “Continue” seçili oyuncu profilimizin, en son kayıt ettiği noktadan oyuna başlamasını sağlıyor. “New Game” haliyle yeni oyun. 3 zorluk seviyesinden birini seçiyorsunuz. Doğrusunu isterseniz, ben normal ile zor arasında pek bir fark göremedim. “Load Game” seçili oyuncu profili için herhangi bir görevi yüklemeyi sağlıyor. “Profiles” ise birden fazla oyunu profili oluşturmanızı sağlıyor. Hepsinin kayıt slotları farklı oluyor. “Options” kısmında ise sadece hareket, parlaklık ve tuş kombinasyonunu ayarlayabiliyorsunuz. Diğer ayarlar, başlatıcı ekranındalar.

Burada açıklayacağım sadece “Free Camera” (Serbest Kamera) fonksiyonu var. Varsayılan olarak bu özellik kapalı oluyor. Burada kamera, Tyler'ı arka yukarıdan takip ederken, fare ile kamera açısını değiştiriyoruz. Nişangahımız ise, sürekli ekranın ortasında sabit duruyor. Bu çevreye bakınmak ve ileriyi görmeyi biraz zorlaştırırken, ateş etmeyi oldukça kolaylaştırıyor.

Eğer serbest kamerayı açacak olursanız, fare ile Tyler'ı döndürüyorsunuz. Kamera sabit kalıyor. Nişan imleci de ekranda serbestçe dolaşmaya başlıyor ve herhangi bir istikamete ateş edebiliyorsunuz. “Alt” tuşuna basılı tutarak fareyi hareket ettirdiğinizde kamera istikamet değiştiriyor. Çevreye bakınmak için ideal ama ateş etmeyi biraz güçleştiriyor.

Oyunda kayıt olayı yok. Oyun, görevin başında kayıt noktası alarak, oyunu kaydediyor. Her görev için, 5 hakkınız var. Öldüğünüz takdirde güvenli bir noktada yeniden canlanıyorsunuz. Ancak bir hakkınız da gitmiş oluyor. Tüm haklarınızı bitirirseniz, oyun bitiyor ve yükleme yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bu da sizi görevin en başına götürüyor. İyi ya da kötü bir uygulama olduğu, oyuncudan oyuncuya değişir; ancak, tansiyonu yüksek tutup, oyuncuyu biraz daha dikkatli oynamaya iten bir unsur olduğu su götürmez.

Oyun ekranımız da oldukça basit. Sol en altta hayat puanımızı gösteren göstergemiz var. Onun üzerinde ise, el fenerimizin bataryasını görüyoruz. Neyse ki Shadow Grounds'da el feneri açık olduğu sırada ateş edebiliyoruz (Kulakların çınlasın Doom 3. idSoftware, o kadar teknolojik silahlara kuşanmış bir askere, gece görüş cihazı yerine, neden basit bir el feneri vermiştir? Ayrıca o asker, o feneri silaha monte edip de, fener yanıkken ateş etmeyi neden düşünemez?). Batarya tükenince fenerimiz de sönüyor. Ancak kullanmayınca kendi kendine şarj oluyor. Aydınlık mekanlarda ise, bu şarj, hızlanıyor. Fenerinizi şarj etmeniz için, iyi aydınlanmış bir köşede birkaç saniye beklemeniz yeterli.

Sağ altta ise, elinizdeki silahı ve cephane durumunu gösteren bir gösterge var. Oyunda kullanacağımız 10 farklı silah mevcut. Bunlar:

1- Tabanca: İlk bulduğunuz silah. Oyuna silahsız başlıyorsunuz. Jeneratör binasında yaratıklarla ilk karşılaştığınız zaman, el fenerinizi kullanın. Işıktan kaçıyorlar. Bu yüzden tabancayı bulana kadar, fenere dikkat edin. Güçlü mermi, şarjör kapasite arttırımı ve yavaşlatma güncellemeleri var. Cephanesi sınırsız olan tek silahınız.

2- Otomatik Piyade Tüfeği: Seri ateş eden, otomatik piyade tüfeği. Uzak hedeflere ateş için en sık kullanacağınız silah. Radyoaktif mermi, şarjör kapasite arttırımı ve elektrik şoku güncellemeleri var.

3- Pompalı Tüfek: Bu tip oyunların olmazsa olmazı. Yakın mesafe için birebir. İçten patlamalı mermi, şarjör kapasite arttırımı ve burst (otomatik 3 atış) modu güncellemeleri var.

4- Alev Ünitesi: Favorim. Smile Çevreniz sarıldığı zaman, tek dostunuz. Özel yakıt, depo kapasite arttırımı ve alev tuzağı güncellemeleri var. Alev tuzağı güncellemesini yaptığınız zaman, yere bir miktar yakıt dökerek, ufak bir kıvılcımla bunları harlatabiliyorsunuz.

5- Minigun: Döner tamburalı silah. Uzakta kalabalık gruplara ateş etmek için birebir. Ama su gibi kurşun harcıyor ve devreye girmesi biraz zaman alıyor. Zırh delici mermi, hızlı devir ve üçayak güncellemeleri var. Üçayak ile silahı sabit hale getirebiliyorsunuz.

6- Bomba Atar: Önünüzü açmak için birebir. Hele de sürü gibi önünüzde bir araya toplanmışlarsa. Parça tesirli bomba, hızlı doldurucu ve zehirli gaz bombası güncellemeleri var.

7- Roket Atar: Boyunuzdan büyük yaratıkları, boyunuza indirecek olan silah. Özellikle, oyunun bazı kısımlarında karşılaşacağınız, artık bölüm sonu canavarı gibi diyeyim, yaratıklar için ağır ateş gücüne ihtiyaç duyduğunuzda, hayatınız kurtaracak. Özel patlamalı roket, lazer güdümü güncellemeleri var.

8- Nişancı Tüfeği: Dürbünlü tüfeğimiz, uzak menzili ve tek atışta indiren mermileri ile oynaması en zevkli silah. Zırhlı mermi ve şarjör kapasite arttırımı güncellemeleri var. Hedefi delip geçen zırhlı mermi, tek seferde birden fazla düşmanı vurabilir.

9- Lazer Tüfeği: Yakın mesafede oldukça etkili bir silah. İğne uçlu lazer, şarjör kapasite arttırımı ve seri atım güncellemeleri var.

10- Elektrik Tüfeği: Bir, IGTO silah araştırma birimi prototipi olan elektrik silahı, oyunun en güçlü silahı. Kendi kendine şarj olan silah, güncellenemiyor. Zaten herhangi bir güçlendirmeye gerek de yok.

Silah güçlendirmelerini, ölen yaratıklardan topladığımız “Upgrade Parts” (güncelleme parçaları) ile yapıyoruz.Enter” tuşu ile silah güncelleme ekranımızı açıyoruz. Sol üstte, sahip olduğumuz güncelleme parçaları miktarı görünüyor. Buradan silahımızı ve yapabileceğimiz güçlendirmeyi seçerek “Ok” tuşuna basıyoruz. Güçlendirmenin üzerine geldiğinizde, aşağıdaki ekranda, güçlendirmenin açıklaması ve ne kadar güncelleme parçası istediğini görebiliyoruz.

Tyler'ın, ne yazık ki, Gordon Freeman'ın levyesi ya da Doom 2'deki, adını hiçbir zaman bilemediğim askerin efsane motorlu testeresi gibi, bir yakın dövüş silahı yok. Smile

Sol en üstte ise, hareket detektörümüz var. Burada düşmanlarımızı ve gideceğimiz görevin yerini görebiliyoruz. Kırmızı noktalar düşmanı işaret ederken, mavi dairesi ise, görev yerini gösteriyor. Ancak detektör ekranından bir noktanın silinmesi, o düşmanın artık orada olmadığı anlamına gelmiyor. Sadece hareket etmeyi kesmiş olabilir. Burada kıpırdamayan düşmanları göremezsiniz.

 Gideceğiniz yeri unutur ya da istikameti şaşırırsanız, “Tab” tuşu ile haritanızı açabilirsiniz. Harita ekranının solunda da, yapmanız gereken görevleri okuyabilirsiniz.

 Oyunda Doom 3'ten araklanmış sadece grafik ve atmosfer değil. Aynı zamanda, diğer personelin PDA'larını (dijital günlüklerini) ve bilgisayarlarını okuyabilirsiniz. Ancak bunların, oyuna hiçbir katkısı olmadığı gibi, hiçbirinde ilginç veya işe yarar bir şey bulamayacaksınız.

Sonsöz

 

 

 

İlk olarak, oyunda, hatalar fazla. Oyun, zaman zaman herhangi bir konsol çıktısı vermeden kapanıveriyor. Kayıt olayı da olmadığından, bazen felaket bir can sıkıntısı yapıyor. Hele de görevin sonlarına yakınsanız. Ara yükleme ekranlarında da zaman zaman takılmalara yol açıyor. Hatalar çok sık tekrarlanmasa da, tam yerine denk gelirse, insanın canını gerçekten sıkıyor.

 

Doom 3 tarzı grafikler ve atmosfer gerçekten detaylı ve özenli düzenlenmiş. Yaratıkların tasarımı ve efektler gerçekten çok güzel. Bu tip bir oyun için, yakın çekimde bile, detaylar hemen kalitesini belli ediyor. Sesler ve müzikler de çok iyi. Silahların, yaratıkların ve insanların sesleri oldukça etkileyici. Müzikler ise, belli yerlerde başlayıp, bitecek şekilde oyuna yerleştirilmiş. Yani bölüm boyunca çalan bir müzik yok.

 Oyun içinde aksiyon hiç eksik olmuyor. Sağdan, soldan hemen hemen her zaman, bir taraflardan üzerinize yaratıklar atlıyor. Ancak oyunda korku unsuru yok. Bir camın ardından ya da arkanızdan birden saldıran bir yaratık, birden paniklemenize sebep olabiliyor. Ancak o kadar. Daha fazlası yok. Oyun çizgisel olarak monoton ilerliyor. Yani, hikayeye pek bir etkiniz olmuyor. Aslında bu oyun için bir hikaye de gerekmiyor. Aksiyondan başka şeyler arayan oyuncular için pek tatmin edici bir oyun değil. Oyunda yaptığınız tek şey; labirentlerde dolanıp, önünüze çıkan yaratıkları vurmak.

 Oyun boyunca pek çok yerde size eşlik eden yapay zeka karakterleri olacak. Yani Doom serilerindeki yalnızlığı, Shadow Grounds'da hissetmeyeceksiniz. Ancak bu karakterler, zaman zaman size zor anlar yaşatabilecekler. Oyunda, size çok yakın gidiyorlar ve gitmek istediğiniz yeri bloke edebiliyorlar. Bir süre sonra yolunuzdan çekilseler de, çatışma anında gitmek istediğiniz yeri kapatarak, ölümünüze sebep olabiliyorlar. Üstten görünüşlü nişancı oyunları, uzun zamandır -özellikle de PC platformunda- pek tutulmamıştı. Ancak, Shadow Grounds, bu türe bir şans daha verilmesini sağlayabilecek bir oyun.

 

 

 

 


Oyun Videoları:

Bu oyun tanıtımını GNU Free Documentation License 1.3 şartları altında kullanabilirsiniz.